Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Historia drugiej wojny światowej 1939-1945 - recenzja książki
Autor: Lughard; Redakcja: S.
 09-11-2006, 13:02
 Lughard
 25863 x przeczytano

„Historia drugiej wojny światowej 1939-1945” – recenzja książki

„Historia drugiej wojny światowej 1939-1945” to praca autorstwa Antoniego Czubińskiego, znanego, lecz, niestety, nieżyjącego już historyka. Przedstawia ona w syntetycznej formie dzieje największego konfliktu w dziejach ludzkości. Nie jest to jednak nowa publikacja na polskim rynku wydawniczym – tak naprawdę składa się na nią kilka rozdziałów z obszernej pracy tegoż autora pt. „Historia powszechna XX wieku”. W 2004 r. rozdziały te zostały wydane jako osobna książka pt. „Historia drugiej wojny światowej 1939-1945”. Ostatnio zaś, za sprawą Domu Wydawniczego Rebis oraz Wydawnictwa Poznańskiego, na półki księgarni trafił dodruk tej pozycji, z nowym opracowaniem graficznym okładki.

Książka składa się z dziewięciu głównych rozdziałów: „Marsz ku wojnie (1935-1938)”, „Najazd na Polskę i wybuch wojny”, „Powstanie bloku wojennego Niemiec, Włoch i Japonii”, „Wojna Trzeciej Rzeszy z ZSRR w 1941 roku”, „Agresja Japonii na Dalekim Wschodzie”, „Okupacja państw podbitych i ruch oporu narodów uzależnionych”, „Podział świata na bloki wojenne i układ sił w świecie”, „Wypieranie państw osi i likwidacja zagrożenia z ich strony” oraz „Skutki zmagań wojennych”. Autor przedstawia syntetyczny wykład historii powszechnej, ze szczególnym uwzględnieniem działań wojennych oraz międzynarodowych stosunków politycznych. Obecne są oczywiście także dość liczne odniesienia do sprawy polskiej, jednak mają one charakter drugorzędny. Jeśli chodzi o poziom szczegółowości prezentowanych informacji, publikacja ta wyraźnie wyprzedza typowe podręczniki, jednak daleko jej do prac historyków zajmujących się II wojną światową.

Trzeba przyznać, że w kwestii przedstawienia generalnego obrazu konfliktu, tak w wymiarze politycznym, jak i wojskowym, częściowo także gospodarczym, autor poradził sobie bardzo dobrze. Czytelnik, który nie miałby pojęcia o historii lat 1939-1945, po lekturze książki z całą pewnością uzyskałby bardzo przyzwoitą bazę faktograficzną. Antoni Czubiński w kilku fragmentach swojej pracy sygnalizuje nawet spory między historykami, na przykład dotyczące genezy wojny niemiecko-radzieckiej czy oceny wyprawy Rudolfa Hessa do Wielkiej Brytanii, przedstawiając przy tym pokrótce różne stanowiska. Dzięki temu czytelnik ma okazję zrozumieć, że historia nie jest czarno-biała, a wiele wydarzeń i procesów wymaga jeszcze wyjaśnienia. Uważam jednak, że osobom interesującym się dziejami II wojny światowej i wojskowością książka Antoniego Czubińskiego może – z kilku powodów – przynieść przede wszystkim ogromne rozczarowanie.

Po pierwsze, w pracy poważnie zostały zachwiane proporcje. Wydarzeniom z lat 1939-1941/1942 autor poświęcił pięć szóstych całej książki. Zostały one dość szeroko omówione głównie w ramach opisu działań militarnych i analizy sceny politycznej ze szczególnym uwzględnieniem formowania się bloków wojennych. Natomiast wydarzenia lat 1942-1945 przedstawiono w iście telegraficznym skrócie, niemalże na poziomie uczniowskich bryków. Jako drastyczny przykład podam, iż podrozdział „Rozgromienie armii niemieckiej i kapitulacja Niemiec w maju 1945 roku”, w którym został zawarty opis wydarzeń od niemieckiej ofensywy na froncie wschodnim w lecie 1942 r. aż do upadku Berlina i podpisania aktu kapitulacyjnego zajmuje... niecałe pięć stron. Nie przebierając w słowach, jest to skandal.

Po drugie, „Historia drugiej wojny światowej 1939-1945” zawiera ogromną liczbę błędów merytorycznych i wysoce nieprecyzyjnych sformułowań. Mógłbym je wymieniać bardzo długo, ograniczę się jednak tylko do kilku przykładów. Autor pisze, że w czasie kampanii wrześniowej Niemcy zatopili kilka polskich stawiaczy min – oczywisty absurd, gdyż Marynarka Wojenna RP dysponowała wówczas jednym okrętem tej klasy – ORP „Gryf”. Inną, jeszcze bardziej zatrważającą egzemplifikacją jest twierdzenie Czubińskiego, iż dowódcą Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w czasie Bitwy o Anglię był marszałek Sir Hugh Dowding! W istocie Air Chief Marshal stał na czele Dowództwa Lotnictwa Myśliwskiego – Fighter Command, będących tylko częścią Royal Air Force. Te i wiele innych błędów podważają autorytet poważnego historyka.

Po trzecie, autor wyraźnie nie zna się na wojsku i jego terminologii, nie rozumie niektórych pojęć, w związku z tym często popełnia niezręczności językowe. Antoni Czubiński pisze m.in., iż „Włosi skoncentrowali 16 dywizji piechoty, w tym 1 dywizję pancerną i 4 dywizje górskie”, „Niemcy przystąpili do minowania szlaków wodnych minami zakładanymi przez samoloty”, albo że „Flota japońska kontradm. Takagi rozgromiła połączoną flotę sprzymierzonych, którzy stracili kilka okrętów liniowych: zatonęło 5 krążowników i 5 niszczycieli”. Ponadto, autor charakteryzując niektóre machiny wojenne dopuszcza się karygodnych błędów. Na przykład dowodzi, iż angielskie myśliwce Spitfire biorące udział w Bitwie o Anglię „górowały technicznie nad samolotami niemieckimi”, gdyż rozwijały prędkość 725 km/h (!). Jest to kompletna bzdura. Jak podaje Czesław Krzemiński w pracy „Wojna powietrzna w Europie 1939-1945”, Supermarine Spitfire Mk. I – wersja będąca na wyposażeniu RAF w czasie Bitwy o Anglię – osiągała prędkość maksymalną 580 km/h. Wśród innych rewelacji podawanych przez autora są dane dotyczące okrętów. Jego zdaniem, brytyjski krążownik pomocniczy „Rawalpindi” miał załogę liczącą 2270 osób, natomiast niemiecki pancernik „Bismarck”, posiadający „52 działa i 36 armat przeciwlotniczych”, zabierał na pokład 1200 osób (!). Jestem bardzo ciekaw, gdzie autor znalazł tak, delikatnie mówiąc, oryginalne dane.

Po czwarte, książka została niestarannie przygotowana pod względem językowym. Błędy znajdują się w nazwiskach, tytułach prac, nazwach miejscowości, okrętów itd. Nawet Wojsko Polskie zostało napisane z małych liter. W oczy rzuciła mi się także znaczna liczba powtórzeń. Korekta przepuściła kilka zdań, absolutnie ją kompromitujących. Oto najśmieszniejszy, według mnie, przykład: „Na wyposażeniu floty japońskiej było sześć lotniskowców, zdolnych do zabrania na swe pokłady wiele samolotów i pancerników, krążowników i okrętów podwodnych.” Powiem szczerze, że o tak pojemnych lotniskowcach nie słyszałem...

W porównaniu z poprzednim wydaniem tej pracy, zmienił się głównie wygląd zewnętrzny książki. „Historia drugiej wojny światowej 1939-1945” otrzymała zupełnie nową okładkę zaprojektowaną tak, by pasowała do charakterystycznych opraw publikacji Domu Wydawniczego Rebis dotyczących historii. Natomiast pozostałe cechy pracy, m.in. stosunkowo niewielki, poręczny format, wysoka jakość papieru, czytelne opracowanie graficzne tekstu, pozostały bez zmian. Żałuję tylko, że i w tym wydaniu książki nie wzbogacono o choćby jedną wkładkę ze zdjęciami. Uważam, iż kilkanaście dobrze dobranych fotografii znacznie by ją uatrakcyjniło.

„Historia drugiej wojny światowej 1939-1945” to książka, która ma, w mojej ocenie, więcej wad niż zalet, przede wszystkim ze względu na rażąco wysoką liczbę popełnionych przez autora błędów natury merytorycznej, dotyczących szczegółowych kwestii. Zaskakująco słabo, na tle świetnego poziomu innych publikacji historycznych Domu Wydawniczego Rebis, wypadło przygotowanie językowe tekstu. Jednak z drugiej strony, praca Antoniego Czubińskiego poprawnie, a co najważniejsze, w dość przystępnej, zwięzłej formie prezentuje ogólny przebieg II wojny światowej. Dlatego też uważam, że książka ta mimo wszystko nadaje się dla osób, które nie interesują się zbyt wnikliwie historią lat 1939-1945, ale potrzebują czegoś więcej niż zwykłego, szkolnego podręcznika. Natomiast tym czytelnikom, którzy doskonale orientują się w drugowojennych zmaganiach i podzielają pogląd, iż diabeł tkwi w szczegółach, stanowczo odradzam lekturę.
Kamil WalarowskiAutor: Antoni Czubiński
Tytuł: Historia drugiej wojny światowej 1939-1945
Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Rok wydania: 2006
Stron: 308
Oprawa: broszurowa
Cena: 26 zł

Ocena:

Dziękujemy wydawnictwu Rebis za przekazanie egzemplarza książki do recenzji.


Redakcja: S.

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   Witamy w serwisie II Wojna Światowa.

wwii.valkiria.net

* * *

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą aktualizacją serwisu II Wojna Światowa:

"Historia drugiej wojny światowej 1939-1945" - recenzja książki
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-SklepieCzy zauważyłaś/eś zmianę w szybkości działania serwisu?

Tak. Działa znacznie szybciej.
8  Głosów (36%)
Tak. Jest OK.
3  Głosów (13%)
Nie. Działa tak samo.
2  Głosów (9%)
Nie. Działa wolniej.
4  Głosów (18%)
Nie mam zdania.
5  Głosów (22%)

Ankieta wygasła

Archiwalne

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 53

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3509881
Dziś gości: 60
Ten miesiąc: 3280
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 112