Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Iggy Pop: Upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca - recenzja
08-11-2012, 21:18 | 2506 x przeczytano | dark kaczuszka
Niewielu artystów miało tak wielki wpływ na dzisiejszą muzykę punk rockową jak stary dobry Iggy Pop. W końcu nie bez powodu nazywa się go ojcem chrzestnym tego nurtu muzycznego. Chyba niemal każdy człowiek na tym globie, który choć odrobinkę interesuje się muzyką, słyszał jego piosenki. Naturalnie nie musi przy tym kojarzyć ich z jego osobą. Poza znajomością jego utworów, wiedziałem do tej pory jednak tylko tyle, że jest nie tylko świetnym muzykiem ale i skandalistą. Oraz, że uwielbia pokazywać się z nagim torsem. Poza kilkoma jego wybrykami nie wiedziałem w zasadzie o nim nic. Na szczęście nadarzyła się niedawno okazja by nadrobić zaległości. Nakładem Wydawnictwa SQN w Polsce pojawiła się niezwykle interesująca biografia, zatytułowana Iggy Pop: Open up and bleed. Upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca, której autorem jest Paul Trynka.

Muszę przyznać, że biografie znanych osobowości świata muzyki spod szyldu SQN są zdecydowanie coraz lepsze. To już trzecia propozycja tego ambitnego wydawnictwa, jaką mam przyjemność czytać. O ile średnio podobała mi się biografia Queen. Nieznana historia, to biografia Amy Winehouse już zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Biografię Iggy’ego Popa autorstwa Paula Trynki można śmiało określić jako majstersztyk. Poznamy dzięki niej życie tego niezwykłego artysty i to w sposób piekielnie zajmujący. Napisana rzetelnie, jednak w sposób żartobliwy, niepozbawiony przy tym swojej dramaturgii. Bo przecież całe życie ojca chrzestnego punk rocka zmieniało się w niezwykłym tempie, jak w sinusoidzie. Raz był na szczycie, by szybko znaleźć się na samym dnie. Widzimy go raz kochanego przez tłumy, innym razem obrzucanego przez widownię jajkami. U szczytu formy i w zakładzie psychiatrycznym. Autor spotkał się z wieloma ludźmi, którzy opowiadali mu o życiu Iggy’ego Popa. Dzięki temu widzimy obraz artysty z wielu perspektyw. Takie spojrzenie jest potrzebne bo Iggy ma niejako dwie twarze. Jedna to obraz niezwykle inteligentnego, dobrze rokującego chłopaka, a w późniejszym czasie intrygującego i zaskakująco elokwentnego człowieka. Druga to obraz szaleńca, który na scenie zamienia się w dziką bestię a po koncertach katuje swój organizm niesłychaną ilością narkotyków. Do tego w roli ojca spisuje się wręcz tragicznie. Taki już jest i takiego go widzimy w tej biografii.

Książka wydana jest w sposób bardzo poprawny. Ciekawa i schludna oprawa, zrobiona w biało czerwono czarnej kolorystyce, z dwoma chyba najbardziej rozpoznawalnymi zdjęciami Iggy’ego. Pierwsze, umieszczone na froncie, pochodzi z płyty A Milion in Prizes: The Anthology. Z tyłu widnieje kontrowersyjne nagie zdjęcie, zrobione w czasach młodości. Co mnie przy tym rozbawiło, to fakt, że przyrodzenie artysty zakryte zostało kodem kreskowym książki. W książce zamieszczono również spory rozdzialik z wyjaśnieniami do książki oraz podanymi źródłami.

Bardzo chciałbym polecić książkę nie tylko fanom Iggy’ego Popa, czy choćby nawet punk rocka, ale każdemu, kto chciałby przeczytać naprawdę dobrą biografię, dotyczącą jakiejś wyjątkowo ciekawej osobowości. A taką Iggy Pop z pewnością jest.

Autor: Piotr "dark kaczuszka" Krzystek
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy Wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Tytuł: Iggy Pop: Upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca
Autor: Paul Trynka
Tłumaczenie: Maksymilian Tumidajewicz, Łukasz Kuśnierz
Wydawca: Wydawnictwo Sine Qua Non
Data wydania: 22 sierpnia 2012 r.
Cena: 39,90 zł


Ocena:
 
Ogólna
95%
 
Ocena końcowa: 95%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.