Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Czas silnych istot. Księga 1. Gamedec - recenzja
31-08-2012, 06:31 | 2588 x przeczytano | Przemek Wasik
Rozważaliście kiedykolwiek kwestię jak będzie wyglądał nasz świat za dziesięć, dwadzieścia, a jak za sto lat? Zastanówcie się chwilę, co niewyobrażalnego może stać się naszą rzeczywistością, a następnie zwróćcie uwagę na pewien aspekt. Od zawsze ludzi fascynowała przyszłość, a swoje futurystyczne wizje rozwijali niezliczeni pisarze i reżyserzy. Patrząc z perspektywy dekad na ich wymysły, które ówczesnemu odbiorcy nieraz zdawały się czystą fantazją, łatwo możemy zaobserwować, że postęp technologiczny przyćmił nawet najodważniejsze marzenia. Idąc tym tokiem myślenia – nasze obecne wyobrażenia także powinny okazać się namiastką tego, co nas czeka naprawdę. Mając na uwadze powyższy wywód, zapraszam do lektury recenzji książki, która jest swego rodzaju propozycją przyszłości według Marcina Przybyłka, autora Czasu Silnych Istot.

Alternatywna wizja zarysowana w książce, jest niezwykle rozbudowana i przemyślana. Autor skupia się na najważniejszych aspektach, proponując całkiem ciekawe rozwiązania. I tak, przeludniona Ziemia zastąpiona zostaje całym Imperium, na które składa się 25 planet. Znikają gnębiące nas obecnie problemy z przygniatającym natłokiem informacji czy brakiem czasu. Nawet świetnie znane stwierdzenie „przecież się nie rozdwoję” traci swoje dosłowne znaczenie. Odważna wizja sięga jednak jeszcze dalej – nieśmiertelność nie jest już tak odległa, a słabość i ułomność stanowią wspomnienie. Niestety, jest także jeden, dosyć istotny mankament. Mianowicie, powyższe plany nie przewidują dalszego istnienia człowieka, a przynajmniej nie jako takiego jakim go znamy. Ale wszystko jest względne i zawsze można się dopatrzeć jakiś pozytywów.

Ten niesamowity, futurystyczny świat poznajemy z perspektywy gamedeca Torkila Aymore’a. Podróżnika i żołnierza elitarnego oddziału, powracającego właśnie do służby, tuż przed niezwykle istotną misją. Panujący Imperator Ludzkości – Gorgon Nemezjusz Ezra chce wyraźnie zaznaczyć swoje władanie nad WayEmpire, które wkrótce święcić będzie jubileusz setnej rocznicy istnienia. Spodziewanym pokazem siły ma być odbicie ojczystego globu ludzi - Ziemi. Czy pozornie zacofani Erthirowie stanowią prawdziwe wyzwanie dla Imperium? A może, ukrywający się w kosmosie od Wielkiej Przegranej, Unithirowie przybędą z pomocą ziemskim krewnym? Interesującym jest także wątek zapomnianych badań, poruszających między innymi temat religijności ludzi. Pojawia się też odwieczny problem władzy, od zawsze kuszącej i wyzwalającej silne rządze. Wielokrotnie prowadzące do niechlubnych czynów.

Świat kreowany przez autora, jak już to wspomniałem, jest niezwykle rozbudowany. Fakt ten zdecydowanie należy podkreślić i docenić. Z drugiej strony, niesie to ze sobą pewne trudności dla czytelników będących na początku swojej przygody z twórczością Marcina Przybyłka. Wiele specjalistycznych nazw i neologizmów utrudnia czytanie, a więc i zrozumienie fabuły. Na szczęście z pomocą przychodzi obszerny słownik, zawierający także spis postaci oraz planet. Z czasem przyswajamy podstawowe określenia i prawa rządzące WayEmpire. Wówczas lektura staje się przyjemna i wciągająca. A my dajemy porwać się w wir fascynujących i zarazem niepokojących zdarzeń.

Czas Silnych Istot jest dopiero początkiem serii przygód gamedeca i choć na jej kartach poczujemy dreszczyk emocji i zagłębimy się w futurystyczną rzeczywistość, to rozstrzygnięć akcji musimy szukać w kolejnych tomach. Z jednej strony, podsyci to naszą ciekawość i sprawi, że z niecierpliwością będziemy wyczekiwać kontynuacji. Z drugiej zaś, poprzeczka dla dalszej twórczości Marcina Przybyłka wędruje bardzo wysoko, a wraz z tym pojawia się ryzyko rozczarowania. Jestem jednak dobrej myśli, a na chwilę obecną polecam księgę pierwszą przygód Torkila Aymore’a.

Autor: Przemek Wasik
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł: Czas silnych istot. Księga 1. Gamedec
Autor: Marcin Przybyłek
Data wydania: 20 lipca 2012 r.
Wydawca: Fabryka Słów
Cena: 37,90 zł


Ocena:
 
Ogólna
75%
 
Ocena końcowa: 75%
 

 


 
07-09-2012, 17:13 | cana | Komentarzy w sumie: 6
@Paulina,
nie żebym się czepiał, ale cytuję: "Czas Silnych Istot jest dopiero początkiem serii przygód gamedeca..."

jak już coś to nowej odsłony przygód...

ale sama recka jest ok :)
książka zresztą też


 
04-09-2012, 21:18 | paulina wasik | Komentarzy w sumie: 5
Z tego co widzę w recenzji jest mowa nie o pierwszym tomie, a księdze pierwszej. A to zgadza się nawet z zapisem na okładce.


 
01-09-2012, 16:26 | cana | Komentarzy w sumie: 6
jaki pierwszy tom?
To jest piąta książka której bohaterem jest pierwszy Maod-An :)


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.