Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Ronaldo. Obsesja doskonałości - recenzja
01-03-2012, 22:33 | 5268 x przeczytano | Przemek Wasik
Jestem bogaty, przystojny i jestem wielkim piłkarzem, dlatego mi zazdroszczą. Gwiazdor Realu Madryt i reprezentacji Portugalii, model i celebryta, nie bez powodu uważany za aroganta i indywidualistę. Mowa o nikim innym, a o samym Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro. Najdroższym piłkarzu w historii, za którego włodarze hiszpańskiego klubu musieli wyłożyć 94 miliony euro. Jaki jest naprawdę ? Skąd czerpie motywację, a przede wszystkim co wywołuje u niego tą zabójczą pewność siebie? Odpowiedzi na te pytania możemy szukać w nowo wydanej na polskim rynku literackim biografii pod tytułem Ronaldo. Obsesja doskonałości.

Wśród światowej sławy gwiazd wszelkiej maści, często bywa tak, że albo się je kocha, albo nienawidzi. Tak też jest w sytuacji CR7, który swoim zachowaniem i kontrowersyjnymi wypowiedziami wzbudza równie silne, co odmienne emocje. Jedno jest pewne - nie sposób przejść obojętnie obok tej postaci. Lecz jakąkolwiek mamy opinię na jego temat, to pozycja Obsesja doskonałości rzuca zupełnie nowe światło na wiele sytuacji i zachowań zawodnika, przedstawia jego pasje i obsesje, wyjaśnia motywy i ukazuje go pod różnymi kątami. Co najważniejsze, przy tak niejednoznacznej personie, jaką jest Ronaldo, autor biografii Luca Caioli nie ocenia go, nie komentuje, ani nie próbuje zrozumieć gwiazdora. W przyjemny i przestępny sposób przedstawia nam historię życia ubogiego chłopca z Madery, który stał się bodaj najbardziej znanym piłkarzem na świecie. Interpretacja czynów czy wypowiedzi jego bohatera pozostawiona jest czytelnikowi, podobnie jak ostateczna próba oceny Ronaldo. Autor konfrontuje opinie i wypowiedzi współpracowników, przyjaciół i rodziny Cristiano, przedstawia fakty, ale i niewyjaśnione anegdoty, ukazuje statystyki i osiągnięcia, oraz oczywiście wypowiedzi głównego zainteresowanego. Bardzo atrakcyjnym dodatkiem do tekstu są wysokiej jakości wkładki ze zdjęciami.

Książka podzielona jest na 29 numerowanych rozdziałów, z których każdy porusza inny obszar życia CR7. I tak, oprócz chronologicznych wydarzeń biograficznych, odnajdziemy także rozdziały w pełni poświęcone między innymi relacjom Cristiano z wielkimi trenerami, z którymi przyszło mu współpracować, czy elektryzującą cały piłkarski świat, rywalizację z Lionelem Messim. Autor w niezwykle obrazowy sposób opisuje najważniejsze mecze, burzliwe konferencje prasowe i sytuacje poza boiskowe. Nie trzyma się przy tym ściśle samego Ronaldo, lecz w miarę możliwości wzbogaca tekst o ciekawe statystyki i anegdoty z innych dziedzin. Być może nie jest to biografia wnosząca wiele nieznanych wcześniej faktów, lecz jest to zbiór historii i wypowiedzi o CR7, które Luca Caioli wyselekcjonował spośród niezliczonych źródeł, tworząc przyjemną w odbiorze i spójną całość. Godny uwagi jest ogrom pracy, jaką wykonał autor, gromadząc istotne informacje. Widoczne jest to już na pierwszy rzut oka w obszernej bibliografii, ale przejawia się także w tekście. Warto odnotować, że polskie wydanie otwiera wstęp Jerzego Dudka, znającego Ronaldo zarówno z angielskich boisk, gdzie rywalizowali ze sobą, jak i z Realu Madryt, gdzie bronili tych samych barw. Ciekawą sprawą jest także ostatni rozdział, poświęcony na rozważania trzech niezależnych ekspertów, którzy wyrażają swoje opinie o zawodniku, jego sposobie bycia czy potencjalnej przyszłości.

Ronaldo. Obsesja doskonałości to pozycja obowiązkowa dla każdego fana Portugalczyka, ale moim zdaniem każdy kibic piłki nożnej, czy sportu w ogóle, powinien się z nią zaznajomić. Także amatorzy biografii nie będą rozczarowani, gdyż bez względu na wizerunek CR7, jest on ciekawą osobistością z bujną przeszłością.

Autor: Przemek Wasik
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy Wydawnictwu SQN za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Tytuł oryginału: Ronaldo. Una ambicion sin limites
Autor: Luca Caioli
Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data premiery: 22 lutego 2012 r.
Cena: 39,90 zł
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.