Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Batman: Year One [film] – recenzja
24-10-2011, 14:13 | 2272 x przeczytano | AnonimowyGrzybiarz
"Batman: Year One" obok m.in. "Dark Knight Returns", "Killing Joke" i "The Long Halloween" to bez wątpienia jedna z najlepszych opowieści obrazkowych z Mrocznym Rycerzem w roli głównej. Frank Miller napisał niezapomnianą historię o początkach działalności Bruce’a Wayne’a jako Batmana w brudnym Gotham, klimatycznie zilustrowanym przez Davida Mazzucchelliego. Nic więc dziwnego, że w 2005 roku, serwis ING umieścił "Rok Pierwszy" na pierwszym miejscu listy dwudziestu pięciu najlepszych komiksów z Batmanem ever. Dziś, dwadzieścia cztery lata po premierze oryginału, powstaje animowana adaptacja tego kultowego tytułu.

Fabuła jest identyczna jak ta w komiksie. Po latach treningów do Gotham City wraca miliarder Bruce Wayne. W tym samym czasie do miasta przybywa James Gordon, ostatni porządny glina. Widząc miasto pogrążone w przemocy i korupcji, obaj postanawiają wypowiedzieć wojnę niesprawiedliwości – każdy na swój sposób. Co ciekawe, tak naprawdę to właśnie Gordon jest głównym bohaterem filmu, a Batman znajduje się na drugim planie.

Sześćdziesiąt minut filmu mija bardzo szybko. Na pochwałę zasługują wszystkie sceny akcji, zwłaszcza sceny walk – zostały świetnie i dynamicznie zrealizowane. Należy pochwalić również ekipę dubbingującą film. Najlepiej spisał się aktor podkładający głos Gordonowi, szkoda, że równie dobrze nie wypadł Ben McKenzie w roli Batmana – to tylko pokazuje, że Kevin Conroy jest jedynym i najlepszym Batmanem.

Nie przepadam, za nowym stylem tworzenia animacji, jestem fanem starego DC Animated Universe z lat dziewięćdziesiątych i żałuję, że akurat "Rok Pierwszy" nie został stworzony w starym stylu. Komputerowa animacja obdarła historię z niepowtarzalnego, mrocznego klimatu. Przez to Gotham wydaje się zbyt jasne, zbyt czyste. Również coś dziwnego dzieje się często z czasem - dzień zbyt szybko przechodzi w noc i na odwrót. Najbardziej jednak denerwują błędy w tłumaczeniu, wszak "I have to stop this thing with Sarah. God. Calling her Sarah now" to "Muszę zakończyć sprawę z Sarą. Boże. Teraz nazywam ją Sarah”, a nie (…) Boże. Zadzwonię do niej". Gordon odpowiadający na wezwanie przez policyjne radio "Gordon here" to raczej coś w stylu "Tu Gordon" lub "Gordon, zgłaszam się", a nie "Przy telefonie" … itp. Itd. Ciekawostkę może stanowić fakt, że ten drugi błąd występuje tylko w napisach, lektor czytając kwestię Gordona ogranicza się do zwykłego "Jestem".

Poza samym filmem, na płycie znajduje się też kilka zapowiedzi kolejnych filmów animowanych ze stajni DC. Najciekawszy jest jednak krótkometrażowy film o Catwoman, którego scenariusz napisał Paul Dini. Ten sam Paul Dini, który jest współtwórcą kultowego "Batman: The Animated Series" i "Batman Beyond". Paul Dini, który stworzył postać Harley Quinn i napisał scenariusze do gier "Batman: Arkham Asylum" i "Batman: Arkham City", który pisał do "Detective Comics". Mówiąc krótko: gość zna się na rzeczy. Trwająca kilkanaście minut "Catwoman" jest zamkniętą historią o konfrontacji Kotki z pewnym przemytnikiem. To opowieść pełna akcji, nie aspirują do bycia niczym więcej, niż dobrą rozrywką. A w tej roli sprawdza się doskonale.

Fanom komiksowej wersji "Year One" filmu nie muszę polecać – i tak z pewnością go zobaczą i spędzą miłe chwile na wychwytywaniu różnic pomiędzy nim, a oryginałem. Całej reszcie polecam – historia, jaką uraczył nas Frank Miller, a która na zawsze wpisała się w mitologię Mrocznego Rycerza jest warta poznania. Zwłaszcza teraz – kiedy polskie wydanie komiksu jest praktycznie niedostępne – warto zobaczyć chociaż film.

Jan "AnonimowyGrzybiarz" SławińskiCzas trwania: 61 minut
Reżyser: Sam Liu, Lauren Montgomery
Scenariusz: Tab Murphy
Tytuł polski: Batman: Rok pierwszy
Tytuł oryginalny: Batman Year One
Wytwórnia: Batman Year One
Gatunek: Animacja
Kategoria filmu: Animowany
Rok produkcji: 2010

Ocena:
 
Ogólna
70%
 
Ocena końcowa: 70%
 

Wady i zalety:  
 
dubbing
świetne sceny akcji
wierność oryginałowi komiksowemu
Catwoman
brak cenzury

 
 
tłumaczenie
brak mrocznego klimatu

 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.