Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Wielki Bazar, Złoto Brayana - recenzja
17-10-2011, 09:41 | 3030 x przeczytano | AnonimowyGrzybiarz
Chwilunia, chwilunia, szefuniu. Nowa książka Petera V. Bretta? Zbiór opowiadań uzupełniających świat opętany przez demony? Nowe przygody Arlena? Nie ukrywam, że z wielką radością wróciłem do świata, który miałem okazję poznać czytając "Malowanego Człowieka". Niestety nie dane było mi poznać dalszych losów bohaterów "Pustynnej Włóczni" (na te, przyjdzie poczekać do 2012 roku, gdy ukaże się "Wojna w blasku dnia"), ale otrzymałem równie interesujące opowieści.


"Wielki Bazar" i "Złoto Brayana" to dwa opowiadania, których bohaterem jest Arlen Bales. Chronologicznie należałoby je umieścić gdzieś pomiędzy końcowymi rozdziałami pierwszego tomu "Malowanego Człowieka". Mamy okazję być świadkami pierwszego samodzielnego kursu nowego Posłańca, oraz jego walki z nieznanym wcześniej śnieżnym demonem. To jednak nie wszystko. Prócz wspomnianych wyżej pełnoprawnych przygód dzielnego chłopca otrzymujemy też kilka miłych dodatków jak słownik języka zamieszkujących pustynię Krasjan i grymuar (rodzaj magicznej księgi) zawierający szczegółowe opisy wykorzystywanych w świecie Arlena run. Prócz samych opowiadań, najciekawsze są jednak usunięte sceny z "Malowanego Człowieka". Dla czytelników zaznajomionych z Cyklem Demonów jest to wspaniała i interesująca ciekawostka, dla reszty – szansa na lepsze poznanie bohaterów, m.in. Leeshy, która w tytułowych historiach się nie pojawia.


Powrót do świata dręczonego przez demony, mimo że krótki, był bardzo przyjemny. Z chęcią poznałem nieznane mi wcześniej fakty z przeszłości bohaterów, które rzuciły nowe światło na niektóre aspekty Cyklu. Opowiadania są świetnie napisane, a wszelkie dodatki bardzo ciekawe, jednak całość sprawia trochę wrażenie "dodatków na DVD", gdzie główną płytą są "podstawowe" tomy Cyklu Demonów. Ten fakt nie powinien jednak przyćmić tego, że zarówno "Złoto Bryana" jak i "Wielki Bazar" to świetne i spójne opowieści. Polecam wszystkim fanom jak i zupełnie nowym czytelnikom.

Jan "AnonimowyGrzybiarz" SławińskiAutor: Peter V. Brett
Tłumaczenie: Marcin Mortka
Data wydania: sierpień 2011
Wydawca:
Fabryka Słów

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Ocena:
 
Ogólna
65%
 
Ocena końcowa: 65%
 

 


 
25-01-2012, 15:37 | Zgred | Komentarzy w sumie: 70
O widzę, że nie jako jedyny recenzowałem Wielki Bazar! Szkoda, że takie krótke. Trochę drogi dodatek, ale jako fan nie mogłem sobie odmówić!


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.