Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Malowany człowiek księga II - recenzja
29-08-2011, 08:56 | 2589 x przeczytano | AnonimowyGrzybiarz
Po prostu nie mogłem przejść obojętnie obok "najbardziej błyskotliwego debiutu fantastycznego ostatnich lat". Zarówno opinie znajomych, jak i te w Internecie sprawiły, że z wielką ochotą sięgnąłem po pierwszy tom "Malowanego Człowieka". Nie zawiodłem się, co więcej bardzo spodobał mi się wykreowany przez Petera V. Bretta świat, polubiłem bohaterów i zainteresowałem się ich losem. Cliffhanger, jakim Autor zakończył pierwszą część swojej opowieści sprawił, że nie mogłem czekać by sięgnąć po kontynuację. I nie czekałem.

Akcja książki rozgrywa się na przestrzeni kilku lat. Bohaterowie dorastają, zdobywają nowe umiejętności, dzięki którym straszliwe i krwiożercze demony nie wydają się już takie straszne. Co ważne, losy bohaterów przeplatają się i doprowadzają do spotkania Arlena, Leeshy i Rojera. Poznajemy nowych bohaterów, wraz z nimi trafiamy do nowych krain. Pojawiają się też nowe wyzwania i niebezpieczeństwa. Hej, coś się musi dziać, prawda?

Peter V. Brett jest sprawnym pisarzem. Książkę czyta się bardzo szybko, opowieść wciąga, a los bohaterów nie jest nam obojętny. Niejednokrotnie podczas lektury zwyczajnie się bałem – wstrzymywałem oddech, i z niepokojem przewracałem kolejne strony, śledząc dramatyczne poświęcenie Leeshy, bohaterskie wyczyny Arlena czy tragedię, jaka spotkała Rojera. Autor potrafi grać na emocjach i na moich zagrał po mistrzowsku.

W polskim wydaniu, którym uraczyła nas Fabryka Słów, należy zwrócić dodatkową uwagę na dwie rzeczy, które nie pojawiają się w oryginale. Pierwszą z nich, są runy "wyryte" na okładce, a widoczne dopiero pod światłem i odpowiednim kątem. Niby nic, a ładnie błyska. Drugą rzeczą, już znacznie poważniejszą i od razu widoczną, są ilustracje, którymi książkę ozdobił Dominik Broniek. Ten bardzo utalentowany i – można by rzec – etatowy ilustrator Fabryki, również w tym przypadku spisał się po mistrzowsku i w charakterystycznym dla siebie stylu, zilustrował świat nękany przez demony.

Zachęcam do sięgnięcia po drugi tom "Malowanego Człowieka" Petera V. Bretta. Jeśli podobał Wam się tom pierwszy, to powiem tylko, że drugi jest jeszcze lepszy (skoro podobała Wam się część pierwsza, to czy w ogóle muszę Was jeszcze zachęcać?). Jeśli nie znacie jeszcze tomu pierwszego, to czym prędzej nadróbcie zaległości. I czytajcie. Czytajcie, zanim nadejdzie noc i pochłonie Was mrok…

Jan "AnonimowyGrzybiarz" Sławiński

Autor: Peter V. Brett
Tłumaczenie: Marcin Mortka
Wydawnictwo: Fabryka Słów, luty 2011

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

Wady i zalety:  
 
dobry styl Autora
wiarygodni bohaterowie
ciekawe pomysły
ciekawy świat
świetny klimat

 
 
Wad nie uświadczono

 

 


 
29-08-2011, 09:38 | konieczko | Komentarzy w sumie: 47
Książka jest genialna, polecam


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.