Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
     
Komuda rusza w Polskę
Valkiria - Polub nas na Fejsie
     (0|0)
  
Walc z Baszirem - recenzja
08-05-2009, 14:19 | 2263 x przeczytano | Pandzia

Weszłam do kina, by pozbierać ulotki najnowszych filmów i rozeznać się, co w trawie piszczy. Z całej garści papierków moją uwagę przykuł jeden - Walc z Baszirem. Czytam: „Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego 2009”, „Nominacja do Oscara”, „Przesłanie o absurdzie prowadzenia wojen rzadko kreślone jest w tak odważny sposób”, „Artystyczny wybór Flomana przydaje temu uniwersalnemu i poruszającemu filmowi apokaliptycznego i surrealistycznego wymiaru.”. Zafascynowana opisami, obrazami, kompozycją ulotki, jej odmiennym materiałem, powzięłam sobie za swój obowiązek zapoznanie się z tą produkcją. Być może są to małe, błahe powodziki, lecz silnie zasugerowały mi, że w tym filmie COŚ musi być.

Nie myliłam się.

Kino wojenne nie jest tym, przed czym z chęcią zasiadam, a wręcz staram się go unikać. Jednak tu mamy do czynienia z czymś znacznie bardziej poważniejszym niż film o wojnie. Jest to coś a la podróż do wnętrza własnej psychiki, własnej pamięci. Pragnienie odzyskania czegoś ważnego, co się zatraciło, na świadomość czego trzeba być przygotowanym.

W barze spotkało się dwóch znajomych z czasów wojny w Libanie – Ari i Boaz. Jeden zwierza się drugiemu ze snu, który śni mu się codziennie, w niezmienionej formie od przeszło dwóch lat. 26 psów warczących, krzyczących: „Dajcie nam głowę Boaza.” Jakie ma powiązania ta nocna wizja z przeżyciami wojennymi? Znacznie większe, niż śmiemy przypuszczać.

Spotkanie po 20 latach z jednym z kamratów, uświadamia Ari'emu jak nikłe są jego wspomnienia z tego okresu, a zwłaszcza z jednej, okrutnej misji w Sabra i Shatila. Postanawiając odzyskać swoje wspomnienia, odwiedza innych byłych żołnierzy. Podczas jego wizyt poznajemy, zawsze z pierwszoosobowych relacji, przeżycia i tragedie zwykłych żołnierzy. Układanka zaczyna się powoli wyjaśniać odsłaniając piekło z jakim przyszło się zetknąć młodym, niespełna 18-letnim wówczas, chłopcom.

Film jest swoistym wyznaniem reżysera, oczyszczeniem. Wybierając formę animacji o bardzo charakterystycznej kresce, mieszając ze sobą wizje z rzeczywistymi wydarzeniami, miał możliwość uwidocznienia bezsensowności wojny i nadania niespotykanego nigdzie wcześniej połączenia filmu dokumentalnego z dramatem. Psychodeliczny obraz nakłania do wierzenia, iż pokazywane zdarzenia są zwykłą fikcją, wymysłem, imaginacją. Każdy wolałby wierzyć, łącznie z bohaterami, iż to jedynie ludzki umysł jest w stanie stworzyć tak okrutne wyobrażenia, a nie sam człowiek w otaczającym go świecie.

Z sali wyszłam przygnębiona, przerażona tym, co robi wojna ze zwykłym człowiekiem, który ma jeszcze tysiące pomysłów na życie i infantylnej radości z dnia codziennego.  Jest to doskonały film z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań, które nadają onirycznych cech wymieszanych z bestialską rzeczywistością. Polecam.

 
Autorka: Joanna „Pandzia” Sapeta
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski
 
Tytuł: Walc z Baszirem
Tytuł oryginalny: Waltz with Bashir
Reżyseria: Ari Folman                     
Scenariusz: Ari Folman
Obsada: Ari Folman, Ron Ben-Yishai, Ronny Dayag, Dror Harazi, Yehezkel Lazarov, Mickey Leon, Ori Sivan, Zahava Solomon  
Muzyka: Max Richter
Rok: 2008
Kraj: Izrael Francja, Niemcy
Gatunek: Wojenny, dramat, animacja, biograficzny, dokumentalny
Czas trwania: 90 min.

Informacje dodatkowe:
 
Premiera  
 Kwiecień 2009
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria. Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy owocnej służby!!

* * *
Zaciągnij się do jednostki lub zostań jej dowódcą!

* * *

Szukasz kontaktu z V-Sztabem? Napisz do nas: kontakt[at]valkiria.net

* * *

Wrogą propagandę należy zwalczać! Do tego najlepiej nadaje się rakieta naprowadzana VX456.

* * *


Gdy zostaniesz ranny na polu bitwy, pamiętaj by wzywać Podsystem Medyczny tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia wszystkich funkcji życiowych. Nieuzasadnione wezwania będą karane!

* * *

W przypadku utraty łączności z Terminalem Głównym nie zapominaj o Podręcznym Zestawie Samobójczym!

* * *
Studia - jakie?
Co ostatnio przeczytałam(em)?
Ostatnio słuchałem...
W jaką planszówkę ostatnio...
gdzie kupujecie?
Assassin's Creed [x360]
Wiedźmin MMORPG
W co teraz gracie?
Najstarsze gry w jakie...
Przywita się..


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 45

Statystyki wizyt:
Wizyty: 2932758
Dziś gości: 49
Ten miesiąc: 3291
Rekord gości: 2237
Gości wczoraj: 166
Tako milczy Zaratustra - plansze


Saga o Atlasie i Axisie #3 - plansze


Ralph Azham #8: Nie pochwycisz płynącej rzeki - plansze


Ostatki - plansze


Layers of Fear - screeny


Najnowsze pliki

Interior #1
Interior jest biuletynem z fanowskimi materiałami do gry fabularnej...
Ja, Diablica - fragment
Ymar - fragment
Nowa Fantastyka 08/2010 - zapowiedź
Powrót do Katedry Szkarłatnych Witraży - raport z sesji Klanarchii

$$5#3... transmisja przerwana...

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera
Magazyn Valkiria
Propaganda
V-Game
E-mail
Imię
Format

-->