Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Prędkość - recenzja
29-05-2007, 10:48 | 1761 x przeczytano | Wojecho

Ostatnimi czasy coś nie mam szczęścia do książek. Nie chodzi nawet o to, że trafiają mi się prawie same thrillery. Gorzej, iż nie w każdym przypadku lektura wiąże się z przyjemnością. Gdy więc w me dłonie dostało się najnowsze dzieło Deana Koontza, w moim umyśle uparcie krążyła myśl, iż moja zła passa jeszcze się nie zakończyła. Jednakże nota wydawnicza troszkę mnie podbudowała i na nowo rozbudziła nadzieję - skoro porównują autora do samego Stephena Kinga, to może jednak nie będzie tak źle.

Prędkość to thriller opowiadający kilka dni z życia barmana pracującego w barze, mieszczącym się w małym i sennym miasteczku. Billy Wiles, bo tak nazywa się ów barman, pewnego dnia za wycieraczką swojego samochodu znajduje karteczkę, której nadawca, psychopatyczny morderca, daje mu wybór kim będzie jego następna ofiara. W ten sposób rozpoczyna się akcja jednej z mniej ciekawych książek, jakie w życiu czytałem.

Największym bowiem mankamentem powieści jest to, iż autorowi nie udało się mnie zaciekawić w jakimś większym stopniu. W głównej mierze wzięło się to stąd, że nie czułem praktycznie żadnej więzi emocjonalnej z bohaterami. Odnosiłem wrażenie jakby to były postacie i miejsca z zupełnie innego świata, nie tylko miałem problem by się z nimi utożsamiać, tak naprawdę niewiele obchodził mnie ich los. Na dodatek ich konstrukcja psychologiczna była dla mnie stosunkowo obca. Podobno przeszłość człowieka, jego doświadczenia życiowe i warunki, w jakich się wychowywał definiują jego charakter i zachowania w określonych sytuacjach. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie wrażenie, iż tutaj było na odwrót. Czyli przeszłość Billego została celowo napisana w sposób, który umożliwi mu odpowiednie decyzje. Zdaję sobie sprawę, iż tak jest w większości książek, ale tylko w tej poczułem to tak dobitnie. Sprawę pogarszają jeszcze dialogi - są sztuczne i nienaturalnie brzmiące; będąc szczerym nie potrafię sobie wyobrazić ludzi rozmawiających w ten sposób.

Nie mam za to większych uwag do wydawcy. Jak każde szanujące się wydawnictwo, zadbało by ilość literówek ograniczyć do minimum, a także by książka prezentowała przyjemną dla oka szatę graficzną. Jednak, podobnie jak w przypadku poprzedniej powieści zaserwowanej nam przez Albatros, papier mógłby być odrobinę lepszej jakości. 

Podsumowując, dzieło to mógłbym dosadnie określić jednym przymiotnikiem - nijakie. Pomysł autor miał dość dobry, niestety wykonanie pozostawia wiele do życzenia. W efekcie czytelnik do rąk dostaje książkę, która w żadnym stopniu nie zachwyca ani tak naprawdę nie potrafi zainteresować swoją treścią, a czyta się ją głównie z myślą "skoro przeczytałem już tyle, to niech będzie, dociągnę do końca". A to chyba nie na tym powinno polegać...

Autor: Wojciech „Wojecho” Olejnik
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski 

Dziękujemy wydawnictwu Albatros za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.

Autor: Dean Koontz
Tytuł oryginału: Velocity
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Oprawa: miękka
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-7359-435-7
Format: 120 x 195 mm

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Marzec 2007
Możliwość zakupu  
Cena  
27 zł
 

Ocena:
 
Ogólna
45%
 
Ocena końcowa: 45%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.