Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Michnikowszczyzna. Zapis choroby - recenzja
17-02-2007, 00:28 | 2811 x przeczytano | Mol
Czym jest „michnikowszczyzna”? Rafał A. Ziemkiewicz określa tym terminem z jednej strony pewien zbiór poglądów, z drugiej grupę ludzi (w gruncie rzeczy ogromną), którzy, jak można się domyślić po nazwie zjawiska, pozostawali lub pozostają pod wpływem Adama Michnika. Czy komuś trzeba tłumaczyć, że chodzi o długoletniego redaktora naczelnego największego dziennika opiniotwórczego w Polsce, Gazety Wyborczej?

Dlaczego więc Zapis choroby? Dlaczego „choroby”? Adam Michnik odegrał w historii Polski niebagatelną rolę, najpierw jako działacz opozycyjny, potem uczestnik obrad Okrągłego Stołu, poseł, a wreszcie wpływowy (to nawet mało powiedziane) dziennikarz. Brał udział w kształtowaniu się III Rzeczpospolitej, a co nie mniej ważne, sposobu myślenia całej rzeszy intelektualistów. A ponieważ poglądy, których był autorem i które im wpajał, przyniosły, jak mówi Ziemkiewicz, fatalne skutki dla kraju i obywateli, jest to właśnie choroba – także bezkrytycznego podejścia do opinii redaktora Wyborczej.

RAZ analizuje więc postępowanie i wypowiedzi Michnika, jego poglądy, polemizuje z nimi oraz stawia hipotezy na temat przyczyn takich czy innych jego działań. Odwołuje się przede wszystkim do okresu od końca lat osiemdziesiątych, po chwilę obecną, ale oczywiście nie pomija całkiem lat wcześniejszych.

Oto, mniej więcej, bo zarzutów jest wiele, teza Ziemkiewicza: Adam Michnik popełnił katastrofalny błąd. Uwierzył, że Polski po upadku PRL nie da się zbudować bez komunistów. Że jeśli opozycja nie będzie współdziałać z Jaruzelskim i Kiszczakiem, to „zapłoną stosy”, rozpleni się antysemityzm i inne radykalne poglądy, dojdzie do pogromów, a nawet wojny domowej. A na dodatek, kiedy już jasne było, że tak się nie stanie, wciąż działał w ten sam sposób. I tak zbrodniarze oraz inne „czerwone” kreatury nie tylko nie zostali ukarani, ale dzięki hasłom etycznym – przebaczenia – głoszonym przez redaktora Wyborczej, w najlepsze usadowili się na prominentnych stanowiskach w III RP – politycznych i biznesowych. A działacze Solidarności, którzy ginęli za Polskę, zostali zapomniani.

Czasem trudno mi było zweryfikować to, co pisze Ziemkiewicz - podaje bowiem swoje domysły i teorie. Poza tym akurat moje pokolenie (rocznik 1984) było raczej biernym i mało świadomym uczestnikiem (czy raczej świadkiem) większości zdarzeń, o których pisze RAZ i nie mam własnych wyraźnych wspomnień na ten temat. Jest też trochę oskarżeń, w których Michnikowi autor wydaje się przypisywać aż nazbyt dużą władzę... Z drugiej strony nie da się jednak zaprzeczyć, że Gazeta Wyborcza posiadała przemożny wpływ na poglądy i postawy wielu ludzi – w dużej mierze kształtowała debatę publiczną w Polsce i trzymała rząd dusz. Poza tym w Michnikowszczyźnie pojawiają się nie tylko hipotezy, ale i bardzo konkretne fakty, przytaczane są wypowiedzi i opisywane działania, które świadczą fatalnie o Michniku.

Ziemkiewicz rozlicza więc naczelnego Wyborczej, punktując mu wszystkie błędy, oskarżając również Michnika, nie bez racji, o to, że kreując się na moralistę, głosił poglądy z powszechnie przyjętą moralnością sprzeczne (np. by nie karać winnych zbrodniom z czasów PRL). Przy okazji RAZ zarzuca ludziom, których, jeśli już nie za autorytety, zwykłem uważać za osoby zasłużone, a są to sztandarowe nazwiska polskiej historii ostatnich lat, np. Wałęsa, Mazowiecki czy Kuroń.

Nie ułatwia to ustosunkowania się do książki, podobnie jak pojawiająca się w niej krytyka III RP – okresu niewątpliwie trudnego, ale i moim zdaniem niełatwego jeszcze do pełnej oceny. Ziemkiewicz punktuje jednak wszystkie wady ustroju i demaskuje układy oraz afery (głównie odnosi się do tych, o których już wiemy) – a niestety trudno ich nie zauważyć. Szuka też przyczyn takiego stanu rzeczy – i znajduje je m.in. w działaniach Michnika.

Język Ziemkiewicza jest cięty, co pozwala na wyraziste prezentowanie argumentów, ale momentami trochę jak dla mnie za lekki i dosadny, jakby się autor zagalopował... Porusza w końcu dosyć poważne sprawy. Generalnie, może dzięki temu, że książka ma styl felietonu, czyta się ten Zapis choroby naprawdę dobrze i szybko. A że temat jest intrygujący, to inna sprawa.

Mnie w dużej mierze RAZ zdołał przekonać do wielu swoich racji. Michnikowszczyzna jest ponadto interesującą, dobrze napisaną i wciągającą analizą ostatnich lat oraz poglądów i działań Adama Michnika - człowieka, który stał się ideologiem III RP – oraz surową, wręcz bezlitosną jego oceną. A co najważniejsze i będące powodem polecenia przeze mnie tej książki, dające bardzo wiele do myślenia.

Autor: Łukasz „Mol” Pleśniarowicz
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu RedHorse za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Autor: Rafał A. Ziemkiewicz
ISBN-10: 83-60504-16-4
ISBN-13: 978-83-60504-16-1
Wymiary: 125 x 195 mm
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Grudzień 2006
Cena  
29,99 zł
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.