Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Torment: Tides of Numenera - zapowiedź gry
23-01-2017, 13:22 | 5786 x przeczytano | ARTUT
Torment: Tides of Numenera to tytuł obowiązkowy dla wszystkich tych, którzy tak jak ja byli zachwyceni grami: Fallout 1 i 2, Baldur’s Gate czy Planescape: Torment.

Od niepamiętnych czasów pasjonowały mnie klasyczne Role Playing Games, które kiedyś ktoś mądry nazwał w Polsce “grami wyobraźni”. Klasyczne czyli “papierowe”, wydawane w podręcznikach, często bogato ilustrowane. W takie gry rąbało się z grupa przyjaciół, przy nastrojowej muzyce, często przy klimatycznych świecach. Rolą scenarzysty i reżysera “spektaklu” był Mistrz Gry. Kto nie ma pojęcia czym są prawdziwe gry RPG to i tak nie zrozumie co w nich jest tak niesamowitego.

Rozwój technologii i pojawienie się gier wideo, pozwoliły na rozkwit gier cRPG czyli komputerowych gier wyobraźni. Pierwsza czy druga część Fallout, kultowe Baldur’s Gate w Polsce wydanej jako Wrota Baldura z wyjątkową plejadą polskich aktorów (Fronczewski, Zamachowski, Zborowski i inni), Icewind Dale czy wreszcie Planescape: Torment to absolutne arcydzieła, które przyciągnęły na dziesiątki a nawet setki godzin tysiące graczy na całym świecie.

Od zawsze byłem ich wielkim fanem. Dlatego z ogromnym zaciekawieniem przyjąłem wiadomość o planach wydania Torment: Tides of Numenera, która ma być następcą i spadkobiercą Planescape: Torment. Mogłoby się wydawać, że po spektakularnym sukcesie Wiedźmina, w temacie gier cRPG wszystko w zasadzie zostało już powiedziane i wypuszczanie na rynek gry bez olśniewającej grafiki 3D i w rzucie izometrycznym może być dość ryzykownym zagraniem.

Jednak ogromne zainteresowanie grą Torment: Tides of Numenera w serwisie KickStarter dowiodło, że świat potrzebuje dobrej, rozbudowanej, klasycznej gry cRPG. Nie ukrywam, że także czekałem na to, by zagrać w coś nowego. No bo ile razy można mielić pierwszego Fallouta?

Bardzo ucieszyło mnie zaproszenie na przedpremierowy pokaz fragmentu nowego Tormenta, który zorganizowała dla dziennikarzy firma Techland, czyli polski dystrybutor i wydawca. Impreza odbyła się w bardzo klimatycznym, zabytkowym Forcie Sokolnickiego w Warszawie.

Oczywiście warto dodać, iż genialnym krokiem wrocławskiej spółki było zatrudnienie w roli narratora pana Piotra Fronczewskiego, którego słowa “Przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę” są legendarne i przeszły do kanonu (gimby nie znajo). Ten fakt zelektryzował internet i z pewnością Tides of Numenera wyjdzie to na dobre.

A jak wrażenia z samej gry? Po godzinnej rozgrywce jestem w niej zakochany! Nie ukrywam, że byłem trochę zły, że nie pozwolono mi zagrać od początku. Zaraz po rozpoczęciu wstępu wgrany został zapis z dalszej części przygody, który pozwolono nam eksplorować. Przez to trafiłem w sam środek opowieści, do lokacji, która jak dotąd nie była nigdzie przedstawiona. Okazało się jednak, że było to rozsądne rozwiązanie, bo można było dzięki temu skorzystać z rozwiniętej drużyny i poznać dokładniej mechanikę gry, w tym system walki.

Nie jest łatwo podzielić się z Wami moimi wrażeniami, by nie zepsuć Wam zabawy przy własnej przygodzie z Tormentem. Krótko jednak mówiąc, rzecz się dzieje w bardzo, bardzo dalekiej przyszłości, w której ślady po współczesnej cywilizacji dawno już zniknęły. Świat zamieszkują fantastyczne istoty, nie brakuje jednak rozwiniętych technologii. Fabuła jest dość mroczna, lokacje dość niesamowite i na pewno samo odkrywanie pomysłów twórców,  sprawi Wam wiele zabawy.

Z pewnością ogromną zaletą tej produkcji jest szalenie mocno rozwinięte drzewo dialogów. W zasadzie każda rozmowa z bohaterem niezależnym, może skończyć się na kilka różnych sposobów. Ci, którzy lubią sprawdzić każdy zakamarek i każdy wynik dyskusji w grach, będą mieli ciężki orzech do zgryzienia. Podobno dialogi w Torment: Tides of Numenera to w sumie ponad milion słów. Ciężko sobie wyobrazić tytaniczną pracę tłumaczy. Czytania jest naprawdę sporo…

Bardzo podoba mi się turowy system walki. To idealne rozwiązanie dla klasycznych cRPG i cieszę się, że ekipa tworząca grę, nie udziwniała w tym przypadku i nie wpadła na jakiś rewolucyjny pomysł, który mógł okazać się niewypałem. Interesujący jest także system wydawania punktów przy symulacji “rzutów kostką” przy testach powodzenia swoich działań.

Grafika i muzyka są po prostu takie jakie być powinny, czyli FANTASTYCZNE!!! Rzut izometryczny to sprawdzone rozwiązanie dla tego typu gier i w zupełności wystarcza przy zabawie.

Najciekawsze jednak jest to, że Torment: Tides of Numenera oprócz platformy PC pojawi się także na PS4 i XONE. To fenomenalna wiadomość o tyle, że na next genach ciężko znaleźć tego typu grę. Miałem okazję przetestować przez chwile rozgrywkę na padzie i zdecydowanie zakochałem się w tym sposobie sterowania. Na pewno zdecyduję się na którąś z konsol, bo Torment idealnie nadaje się do rozgrywki leżąc wygodnie rozwalonym na kanapie i lampiąc się w wielki ekran telewizora. W sytuacji gdy dialogów do przeczytania jest naprawdę BARDZO dużo, wygniatanie kanapy będzie na pewno lepszym rozwiązaniem.

Czas na podsumowanie. Torment: Tides of Numenera to tytuł obowiązkowy dla wszystkich tych, którzy tak jak ja byli zachwyceni grami: Fallout 1 i 2, Baldur’s Gate czy Planescape: Torment. Jeśli ktoś nie miał styczności z tymi tytułami, a chciałby spróbować rozgrywki z rozbudowaną fabułą i ogromnym polem do eksploracji to z pewnością powinien zainteresować się nowym tytułem w katalogu Techlandu. Premiera już 28 lutego 2017 roku.

Artur “ARTUT” Machlowski


Dziękujemy firmie Techland za pomoc w przygotowaniu tego materiału.

 


 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.