Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
08-02-2016, 11:04 | 4996 x przeczytano | ARTUT
Wszystkich fanów Gry o Tron być może zainteresuje przegląd wybranych gier: planszowych, karcianych i figurkowych opartych na tej popularnej licencji.

Jak pewnie wiecie w naszych kazamatach kryje się przynajmniej kilka różnych wydań gier planszowych, karcianych i figurkowych opartych o markę Gry o Tron. Nazywam się  Artur i w tym artykule postaram się uporządkować informacje dotyczące poszczególnych wydań, tak żeby ułatwić Wam decyzję o wyborze najlepszego dla Was produktu. Wszystkie omawiane w tym artykule gry znajdziecie tutaj.


Seria Monopoly

Mechanikę gry planszowej Monopoly znają chyba wszyscy. To proste zasady, idealne do gry rodzinnej i ze znajomymi, którzy nie chcą uczestniczyć w skomplikowanej rozgrywce lub rozpoczynają swoją przygodę z planszówkami. Koneserzy i wyjadacze raczej nie będą zainteresowani tym produktem. Oni wymagają większego zaangażowania i skomplikowania reguł.

Ta seria to także dobry wybór dla kolekcjonerów będących fanami marki Gry o Tron.

Na rynku dostępnych jest kilka różnych wydań:


monopoly_gra_o_tron


Monopoly: Gra o Tron - Edycja Kolekcjonerska Standard(Gra Planszowa)[edycja polska]


To najbardziej podstawowa edycja gry, dostępna w pełnej polskiej wersji językowej. Teoretycznie jest to edycja kolekcjonerska, jednakże została ona wydana w sporym nakładzie. Uważni klienci dostrzegą wiele różnic (choćby w rodzaju wypraski w pudełku czy jakości wydania instrukcji, których szczegółowe opisy można znaleźć poniżej).

UWAGA!: Niektóre oferty internetowe wprowadzają klientów w błąd, prezentując wizualizacje wersji Deluxe, a sprzedając „okrojoną” wersję Standard.

Gra umożliwia zabawę dla 2 do 6 osób.

Dla kogo: Gra dla tych, którzy oczekują niedrogiej, szybkiej i prostej rozrywki.
 

monopoly_game_of_thrones


Monopoly: Game of Thrones - Collector's Edition Standard (Gra Planszowa)[edycja angielska]

To dokładnie to samo wydanie co jej polskojęzyczny odpowiednik typu Standard opisany powyżej, tyle że w oryginalnej, angielskiej wersji językowej.

Gra umożliwia zabawę dla 2 do 6 osób.

Dla kogo: Gra dla tych, którzy oczekują niedrogiej, szybkiej i mało skomplikowanej rozrywki oraz wolą anglojęzyczne wydania.
 

monopoly_game_of_thrones


Monopoly: Game of Thrones - Collector's Edition Deluxe (Gra Planszowa) [edycja angielska]

Wersja Deluxe dostępna jest tylko w angielskim wydaniu. Na pierwszy rzut oka (szczególnie na wizualizacjach dostępnych w internecie) nie różni się niczym od wersji Standard. Tymczasem różnic jest naprawdę bardzo wiele a jakość wydania jest o kilka poziomów wyższa.

Pierwsza różnica to czarna, okrągła naklejka w lewym, górnym rogu pudełka z napisem „DELUXE EDITION”. Kolejna różnica to zupełnie inny materiał, z którego wyprodukowane jest pudełko. To tektura kaszerowana, czyli stylizowana na gruby len. W związku z tym całe pudełko ma fakturę jakby było oklejone tkaniną (da wyczuć się to pod palcami). Tymczasem wersja Standard ma pudełko oklejone zwykłą czarną, gładką tekturą.

Kolejna różnica to logotyp powleczony srebrną, metalizowaną folią, która odbija światło. Wygląda to zdecydowanie lepiej niż w wersji Standard.

Kolejna różnica to plansza do gry, która wybiórczo powleczona jest lakierem UV. W ten sposób grafiki stają się bardziej błyszczące i jakby „wyciągnięte” z planszy. Wygląda to bardzo atrakcyjnie.

Różnica to także kości do gry, które w wersji Deluxe stylizowane są na wykonane ze szlachetnych kamieni.

Bardzo wyraźnie różni się instrukcja do gry. W wersji Deluxe stylizowana jest na pergamin, zrulowany w tubę i obwiązany wstążką. W wersji Standard to standardowa broszurka.

Ostatnią wyraźną różnicą jest wypraska (czyli plastikowa wkładka porządkująca elementy gry w pudełku) do przechowywania elementów gry. Jest ona przystosowana m.in. do tuby z instrukcją w formie pergaminu.

Gra umożliwia zabawę dla 2 do 6 osób.
 • Podsumowanie różnic między wersją Standard a Deluxe:
 • Standardowe pudełko / Pudełko z fakturą lnu, logotyp uszlachetniony srebrną folią,
 • Standardowa plansza / Plansza uszlachetniona lakierem wybiórczym UV,
 • Standardowa instrukcja / Instrukcja w formie zrulowanego pergaminu przewiązanego wstążką,
 • Standardowe kostki / Kostki stylizowane na kamienie szlachetne,

Dla kogo: Produkt idealny dla kolekcjonerów, którzy zwracają uwagę na jakość wydania i nie mają problemu z językiem angielskim.
 

risk_got


RISK: Game of Thrones Deluxe (GraPlanszowa) [edycja angielska] + polska instrukcja
 
To chyba jedna z najlepszych gier planszowych w świecie Gry o Tron dostępnych na rynku. Jej zaletą, oprócz kultowej wręcz jakości wydania, są trzy tryby rozgrywki: uproszczony, normalny i zaawansowany. Dzięki temu osoby, które szukają mniej skomplikowanej rozrywki mogą się przy niej świetnie bawić, zaś doświadczeni fani planszówek będą mogli zmierzyć się ze sobą, używając skomplikowanych zasad przeznaczonych dla weteranów. Mechanika gry RISK (w Polsce znanej jako Ryzyko) jest dość prosta. Jednakże w tym konkretnym wydaniu została ona rozszerzona o dodatkowe zasady i rozwiązana, które nie są dostępne w klasycznym wydaniu gry Ryzyko.

Wydanie gry jest wręcz bizantyjskie. Ciężkie pudełko zawiera:
 • 2 oddzielne plansze z dwoma światami: Westeros i Essos,
 • 315 figurek armii reprezentujących rody szlacheckie: Stark, Baratheon, Lannister, Martell, Tyrell, Targaryen & Ghiscari (1 żeton to jedna jednostka),
 • 7 figurek - Tron Władzy reprezentujących siedziby rodów,
 • 7 plansz rodów,
 • 188 kart: Terytoria, Cele i Postaci,
 • 63 żetony jednostek specjalnych,
 • 75 żetonów monet Złotego Smoka,
 • 9 kostek,
 • Kolorowa instrukcja na kredowym papierze,

Na rynku dostępna jest od niedawna inna wersja wydania tej gry określana jako „Skirmish”. Zawiera ona mniej rodów, kart i jakość jej wydania nie jest na tak wysokim poziomie jak wersja Deluxe.

UWAGA!: Niektóre oferty internetowe wprowadzają klientów w błąd, prezentując wizualizacje wersji Deluxe, a sprzedając „okrojoną” wersję Skirmish.

Nie jest łatwo zorientować się w różnicach między grami gdyż pudełko jest niemal identyczne (choć w wersji „Skirmish” nie jest tak głębokie, jak to w wersji „Deluxe”).

Zestaw umożliwia grę od 2 do 7 osób.

Warto dodać, że na naszym forum dyskusyjnym można znaleźć robocze tłumaczenie instrukcji do tej gry.

Dla kogo: Produkt idealny dla kolekcjonerów, którzy zwracają uwagę na jakość wydania i nie mają problemu z językiem angielskim. Trzy różne tryby zaawansowania rozgrywki pozwalają bawić się przy grze zarówno mniej doświadczonym fanom planszówek, jak i weteranom.
 

bitwy_westeros


Bitwy Westeros (Gra Planszowa) [edycja polska]

To idealne połączenie gry planszowej i figurkowej; szczególnie atrakcyjne dla wszystkich fanów miniaturowych bitew. Zestaw startowy zawiera wszystko to, co jest niezbędne do poprowadzenia dużych bitew w świecie Gry o Tron.

Zawartość pudełka:
 • 138 plastikowych figurek
 • 1 sześcioczęściowa plansza
 • 8 kości
 • 110 kart
 • 32 nakładek na planszę
 • dziesiątki różnych żetonów
 • Plany Bitew Westeros
 • Instrukcja

Z pewnością dużą zaletą tej gry jest możliwość jej rozbudowy poprzez dodatki zawierające nowe armie (w tym m.in.: Strażnicy Północy, Władcy Rzeki, Bractwo bez Chorągwi i inne).

Ci, którzy mają żyłkę modelarza będą zadowoleni z faktu, że we własnym zakresie będą mogli pomalować figurki dostępne w grze. W internecie można znaleźć wiele zdjęć, które potwierdzają fakt, że gra bardzo zyskuje na atrakcyjności, gdy na stole pojawią się własnoręcznie pomalowane modele.

Zestaw startowy umożliwia grę dla 2 osób.

Wszystkie dodatki do tej gry dostępne są tutaj.

Dla kogo: Dla fanów gier figurkowych i tych, którzy szukają nieco dłuższej rozgrywki. Idealne rozwiązanie dla graczy, którzy lubią malować modele.
 

gra_o_tron_gra_karciana_2ed


Gra o Tron: Zestaw podstawowy 2 ed. (Gra Karciana) [edycja polska]

To bardzo wysoko oceniana, popularna gra karciana typu LCG (ang. Living Card Game) czyli taka, którą można rozbudowywać kolejnymi zestawami dodatkowymi. Uzupełnienia te są jednak za każdym razem takie same tj. zawierają te same karty, czyli nie jest to typowa gra kolekcjonerska, która zdrenuje Wasze kieszenie. 

Piękne ilustracje nawiązują luźno do wizji ukazanej w serialu HBO. Stąd osoby, które uważają serialową stylistykę za jedynie słuszną, mogą czuć się delikatnie rozczarowane.

Zestaw startowy umożliwia grę dla 2 do 4 osób.

Zawartość pudełka:
 • 6 kart tytułów
 • 8 kart stronnictw
 • 28 kart fabuły
 • 192 karty graczy
 • 30 żetonów złota
 • 30 żetonów władzy
 • 10 żetonów wpływów
 • 1 żeton pierwszego gracza
 • 1 Zasady wprowadzające
 • 1 Kompletna Księga Zasad

Dla kogo: Dla wszystkich fanów karcianek, którzy nie chcą stracić majątku, by zebrać dobrą talię. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają za dużo czasu na rozgrywkę i chcą trochę pogłówkować, tworząc skomplikowane strategie zwycięstwa.
 

gra_o_tron_2ed


Gra o Tron 2 ed. (Gra Planszowa) [edycja polska]

Na koniec zostawiłem jedną z najlepiej ocenianych na świecie zaawansowanych planszówek. Ta gra to prawdziwe arcydzieło. Jej mechanika idealnie imituje skomplikowane zależności, trudne i chwiejne sojusze, zdrady i inwazje znane ze świata Westeros. To gra, która wymaga pełnego zaangażowania i której zasady doprowadzają do tego, że najmniejsze potknięcie gracza czy chwila jego nieuwagi, może doprowadzić do kompletnej klęski. Rozgrywka wyciąga z graczy prawdziwe emocje. Często przy stole dochodzi do prawdziwych batalii między zdradzonymi graczami. Wadą niestety jest to, że mało doświadczeni gracze mają problemy ze zrozumieniem zasad i dość szybko się zniechęcają.

Dodatkowo rozgrywka potrafi pochłonąć kilka godzin (a czasem nawet i całą noc).

Jakość wydania stoi na bardzo wysokim poziomie. Tę grę powinien posiadać w swojej kolekcji każdy szanujący się fan planszówek.

Zawartość pudełka:
 • 1 plansza
 • 138 plastikowych jednostek
 • 42 karty Rodów
 • 30 kart Westeros
 • 9 kart Dzikich
 • 24 karty Losów Bitwy
 • 6 zasłonek
 • 90 żetonów Rozkazów
 • 120 żetonów Władzy
 • 18 żetonów Wpływów
 • 6 żetonów Zaopatrzenia
 • 14 żetonów Wojsk Neutralnych
 • 6 żetonów Zwycięstwa
 • 6 żetonów Garnizonów
 • 1 żeton Żelaznego Tronu
 • 1 żeton Ostrza z Valyriańskiej Stali
 • 1 żeton Kruka Posłańca
 • 1 znacznik rundy
 • 1 żeton Dzikich
 • 1 nakładka na tor Królewskiego Dworu
 • 1 instrukcja

Dla kogo: Gra idealna dla weteranów planszówkowych rozgrywek. Świetnie się sprawdzi na pochłaniające całą uwagę, długie wieczory (a czasem i noce). Nie polecam jej mało doświadczonym graczom.
 
Wszystkie omawiane w tym artykule gry znajdziecie tutaj

Masz jakieś uwagi, pomysły lub komentarze? Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne


Artur "ARTUT" Machlowski


Tekst pierwotnie opublikowany na: 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.