Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Sandbox - Chyba już każda gra
25-01-2017, 16:14 | 2581 x przeczytano | Jobisz

Sandboxy czyli gry, które są jak piaskownica dla kilku letniego dziecka. Możemy w niej zrobić wszystko tak jak chcemy, od zwykłej babki po wielkie zamki. Jesteśmy panami losu, jak i wyglądu projektu. Tylko ktoś z góry musi zbudować nam takie miejsce, żebyśmy mieli gdzie popisać się swoimi umiejętnościami. Dalej wystarczy odpalić naszą maszynę i zagłębić się w piasku ku przygodzie.

Wyszło już wiele gier tego typu. Bardzo popularne to Minecraft, Terraria, The Forest, Don't Strave, No Man's Sky, The Elder Scrolls V: Skyrim, Grand Theft Auto V, Just Cause, Metal Gear Solid V, Fallout czy Watch Dogs. Jak widać większość gier jest różnych kategorii, typu przygodowe, akcji albo survivalowe. Mimo to łączy je bycie cudzysłowiowym sandbox'em. To w takim razie jaka jest dokładna definicja gry sandbox'owej, skoro tyle tytułów zawiera ją w sobie?

Zacznijmy od samego początku całej tej historii. Przez ostatnie lata mieliśmy przyjemność poznać mnóstwo tytułów, które dawały nam możliwość wejścia w interakcję z Openword'em. Openword czyli otwarty świat to nic innego jak opcja zrezygnowania z wątku głównego i zagłębienia się w eksplorację terenu lub wykonywaniu misji pobocznych. Otwarty świat dawał graczom dużo nowych opcji, bo w końcu można przechodzić rozgrywkę swoim tempem a nie narzuconym przez autora. Podsumowując, robimy co chcemy i kiedy chcemy.

Wniosek z tego wszystkiego jest taki, że powoli każda nowa gra staję się sandbox'em, bo gracze uwielbiają taki tryb gry: A teraz pojadę do Wiesław Center i tam wyruszę na wyścig żaglówek, potem zrobię coś z misji głównej u śruby, a na koniec rozgrywki odwiedzę sklep z ciuchami, bo może akurat odblokowałem jakieś nowe buciki.

Wśród tego są też wyjątki takie jak Garry's Mod. Garry's to swego rodzaju narzędzie, kreator gier, czy zwykła gra z tysiącami mini-gier w środku. Owszem w Minecraft'cie też da się zrobić praktycznie wszystko oraz można stworzyć w grze tysiące innych pomniejszych gier (ale kto chce patrzeć ciągle na grafikę pełną kwadratów?!). Można też powiedzieć, że jest to Sandbox ostateczny. Wszystko dlatego, że można zrobić w nim dosłownie wszystko. Od przerobionych wersji oryginalnych gier robionych przez wielkich twórców, przez zwykłe animacje z YouTube'a, po wielkie produkcje filmowe z Bollywoodu. 

Na koniec zostawiam was z pytaniem. Czy podoba się Wam coś takiego, czy może jednak jesteście zwolennikami gier typu Uncharted gdzie fabuła idzie ciągle do przodu i nie ma misji pobocznych oraz otwartego światu? 


Informacje dodatkowe:
 

 


 
01-03-2017, 20:27 | Filipas | Komentarzy w sumie: 166
Świetne! Co jak co, ale uważam że największym sandboxem jest właśnie Minecraft. Dlaczego? Otóż, dlatego że każdy mówi że jakaś gra jest największym sandboxem. Ja się z tym nie zgodzę, ponieważ właśnie w przykładowym Minecraft mamy możliwości absolutne panowania nad światem. Przyczepię się tylko do fragmentu "Owszem w Minecraft'cie też da się zrobić praktycznie wszystko oraz można stworzyć w grze tysiące innych pomniejszych gier (ale kto chce patrzeć ciągle na grafikę pełną kwadratów?!)". Wiesz, niektótym to może przeszkadzaćlub nie :P Mi osobiście nie przeszkadzało, wręcz odpowiadał świat złożony z sześcianów.

Kapitalny felieton!


 
27-01-2017, 12:14 | Szymański | Komentarzy w sumie: 26
Akurat ten artykuł czytało mi sie bardzo przyjemnie :3


 
25-01-2017, 21:00 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4706
Bardzo fajny felieton! Jobisz, powinieneś więcej pisać :)


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.