Slaider 01

Slider 02

Slider 03

Slider 04

Slider 05

Slider 06

Slider 07

Slider 08
Czołem Panie Bracie! Witamy serdecznie na naszym Sejmiku. Musisz się przedstawić odŸwiernemu, by móc korzystać z Sejmiku.
Pseudonim Zapisz login
Hasło
   
Forum
 Pion Gier Fabularnych > Dzikie Pola
        Strój szlachecki
Strój szlachecki
Autor Głosy
11.02.2012 15:50

Użytkownik jest offline Ensis
Szeregowy
Służba Zasadnicza


Liczba głosów: 39
Szarak
 0
Powoli planuje skompletowanie stroju szlacheckiego, dlatego proszę o wszelkiego rodzaju porady i artykuły itd.

Mam również pytanie z jakich materiałów może być uszyty żupan?
Dodam ze jestem zielony i dopiero bardzo powoli poznaję Rzeczpospolitą Szlachecką.


Pro bono publico postarajmy się zebrać wszystkie artykuły i porady w jednym temacie, żeby nowi mieli łatwiejszy początek.

O ubiorze szlachcica albo strój narodowy w Rzeczypospolitej:
http://valkiria.net/index.php?type...icles&id=11229

WSPÓŁCZESNA REKONSTRUKCJA STROJU CODZIENNEGO TOWARZYSZA JAZDY PANCERNEJ: http://www.pancerni.com/Szabla%20i%20k...nny_pancernego.php

RZECZY OSOBISTE, czyli zawartość kalety i okolice:
http://www.pancerni.com/Szabla%20i%20k...eczy_podreczne.php

BROŃ PALNA I OPORZĘDZENIE STRZELECKIE:
http://www.pancerni.com/Szabla%20i%20k...lna/bron_palna.php

Wykroje żupanów
http://valkiria.net/index.php?show...rea=8&categ=16______________________
11.02.2012 21:27

Użytkownik jest offline Zerwikaptur
Szeregowy
Służba Zasadnicza


Liczba głosów: 60
Pan
 0
Przede wszystkim Waszmość musisz się zastanowić, czy chcesz kompletować strój, aby brać udział w rekonstrukcjach historycznych, jeździć na takie imprezy jak Vivat Vasa i móc występować w filmach jako statysta, czy potrzebujesz stroju ot tak, aby się czasem na biesiadę ustroić. Jeżeli ta druga opcja Waści interesuje to sprawa jest naprawdę arcyprosta, więc nieco opiszę pierwszy przypadek, bo sam zaczynam z rekonstrukcją i już nieco wiedzy posiadam.

A mianowicie podstawa to historyczność - jeżeli coś nie jest poświadczone źródłami - będzie źle odbierane w środowisku, bo w rekonstrukcji historycznej chodzi właśnie o to jak sama nazwa wskazuje, aby było historycznie, a nie na widzi mi się. Dlatego musisz uzbroić się w waszmość w cierpliwość, bo ta historyczność wiele kosztuje. Nie wolno się spieszyć z kompletowaniem stroju i ekwipunku. Wielce to denerwujące, gdy się parę miesięcy fundusze zbiera na jakiś element (no chyba, że kto bogacz i posesjonat :) ), ale innej rady na to nie ma.

Kompletowanie stroju należy rozpocząć od zastanowienia się kogo właściwie chcemy odtwarzać, czy będzie to husarz, rajtar, dragon, a może żołnierz piechoty albo bombardier, kto chce może i mnicha odtwarzać, wolna wola szlachecka. Oczywiście odtwarzanie jazdy jest o wiele bardziej kłopotliwe i droższe z racji koni. Kiedy już dokonamy wyboru należy poszperać w różnych źródłach z epoki, na temat stroju postaci, którą chcemy odtwarzać. Ważne są materiały z jakich nosiła strój, uzbrojenie etc.

Kompletowanie stroju należy zacząć od butów, bo buty to podstawa (jak się ma buty to można w samych lnianych spodniach i koszuli jeździć na różne imprezy i najzwyklejszego pacholika odtwarzać - ze spodniami i koszulą, a bez butów odtwarzać już się nie da - chyba, że żebraka. Buty wykonuje wielu rzemieślników (nawet zwykły szewc z osiedla może je wykonać o ile dostarczy mu się bardzo dokładne instrukcje, ale lepiej polegać na doświadczonych wytwórcach). Jednym z nich jest tenże waszmość - http://www.facebook.com/profile.php?id=100001911184012 , w jego galerii można znaleźć jego wytwory. Po butach czas na materiały na ubrania. Otóż najbardziej powszechna jest (sukno) wełna o zawartości 100% wełny (niektórzy rekonstruktorzy używają wełny z domieszkami syntetycznymi, ale niektórzy rekonstrukcyjni "faszyści" źle na to patrzą), płótno lniane używamy na spodnie i bieliznę (ale spodnie mogą być także wełniane i inne, wszystko zależy od tego kogo rekonstruujemy). Bogatsze materiały to atłas i jedwab, ale chyba nikt magnata nie odtwarza ;) Jeżeli chodzi o sukno wełniane to ważne jest, aby był widoczny splot. Materiały można dostać u Krzysztofa Łobosa (ma dobry len) czy też na http://www.rozyczka.pl/ (dobre materiały, ale mały wybór). Potem strój trzeba uszyć i to też winno odbywać się historycznie.

Na tyle wystarczy, bo zaraz wykład z tego wyjdzie :) Wszelakie informacje należy poszukiwać na forum http://www.freha.pl/index.php? To prawdziwa kopalnia, tam też warto się o dużo rzeczy pytać, a i setki linków i obrazków można odnaleźć.


______________________
www.diariusz.com.pl -> chwilowo niedostępny
12.02.2012 16:08

Użytkownik jest offline Sarmata99
Szeregowy
Służba Zasadnicza

Liczba głosów: 198
Posesjonat
 0
Ja też dopiero zaczynam kompletowac strój, brakuje mi spodni, żupana, delii i pasa. Ale przygotowany jestem.


______________________
Dalej bracia do bułata, wszak nam dzisiaj tylko żyć, pokażemy, że Sarmata umie jeszcze wolnym być!
14.02.2012 17:06

Użytkownik jest offline Ariusz
Szeregowy
Służba Zasadnicza

Liczba głosów: 100
Pan
 0
Sam niedawno obszyłem się na hajduka (moje pierwsze kroki), więc mogę posłużyć radą, ewentualnie jakimiś kontaktami do rzemieślników.

Niskie, węgierskie buty (takie jak miał Batory, tylko brązowe) szył dla mnie Sławek Rokita za 450zł - było trochę opóźnień, był czas, że co wieczór wydzwaniałem do szewca na pogaduszki, ale jakość wykonania wszystko rekompensuje. I nie było żadnych problemów z przymiarkami na odległość, a to ważne.

Spodnie i koszula to groszowe sprawy, i powinieneś rozejrzeć się za kimś w swojej okolicy - duża część Warszawioków obszywa się u pani Maryli z Łomianek, chociaż ja po żupanie i delii mam lekkie zastrzeżenia i będę szukał alternatywy.

Pytaj o konkretne sprawy, wtedy będziemy mogli coś więcej powiedzieć. ;)

Pozdrawiam,
Arek Zgutka


______________________
14.02.2012 20:58

Użytkownik jest offline Sarmata99
Szeregowy
Służba Zasadnicza

Liczba głosów: 198
Posesjonat
 0
No koszule i gacie mam, buty też. Na żupan i delie znalazlem materiały dobre.


______________________
Dalej bracia do bułata, wszak nam dzisiaj tylko żyć, pokażemy, że Sarmata umie jeszcze wolnym być!
15.02.2012 17:05

Użytkownik jest offline Ariusz
Szeregowy
Służba Zasadnicza

Liczba głosów: 100
Pan
 0
Ensis, taka sprawa - planujesz szyć sobie hajdawery, czy spodnie węgierskie? Bo na hajdy u szlachciurów coraz więcej ludzi krzywo patrzy (i dobrze, bo po prawdzie nie widziałem tego w żadnych źródłach), i poważni odtwórcy traktują je raczej jako taki "dresik" - na szablówki, biesiady i luźniejsze imprezy.

Węgierskie obcisłe spodnie są daleko bardziej koszerne, ale istnieje taki problem, że nikt do końca nie wie jak je uszyć, żeby były tak obcisłe jak na obrazach. Chłopaki z naszej grupy dostali jakieś wykroje od Madziarów, ale nadal daleko im do tego efektu, który widać w ikonografii - ja ze swoich nie jestem zadowolony i będę kombinował dalej. Radek Sikora umyślił, żeby takie spodnie potraktować gorącą wodą, a wełna się zbiegnie - ale po takim zabiegu nie zdołał ich już założyć. ;) Ale na fotkach widziałem że spodnie Węgrów są odpowiednio obcisłe, czyli jakoś da radę. ;)

Jakbyś potrzebował jakichś materiałów, wal na ariusz94@wp.pl , z artykułami i resztą opracowań raczej ostrożnie. ;)


______________________
Skocz do:
 
Forum
 Pion Gier Fabularnych > Dzikie Pola
        Strój szlachecki