Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Witaj, Rekrucie! Witamy serdecznie na naszym forum. Musisz się zarejestrować, by móc korzystać z forum. Jeżeli jesteś już zarejestrowany biegnij się zameldować!
Pseudonim Zapisz login
Hasło
   
Forum
 Pion Historyczny > Forum ogólne K-39
        Słowiański dziejów naszych trzon.
Początek 1 2 Dalej Koniec
Słowiański dziejów naszych trzon.
Autor Post
30.07.2007 16:59

Użytkownik jest offline Sasami
Szeregowy
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 27
Żółtodziób
 0
Bo ja tak sobie myślę. I się zastanawiam. A potem znowu myślę, żeby nie było.
Jest tak. Grecką mitologię zna każdy. No świetnie. Grecy o nią dbają i nie sądzę by pozwolili zapomnieć o podstawach swojej kultury. Egipt? To samo. Ciekawe ile rocznie zarabiają na wszystkich bogowych-pamiątkach, które wciskają turystom. Pewnie dużo. Skandynawia też się przewija tu i tam. Ba, nawet nasz własny osobisty rodak (niech przeklęta będzie ziemia, po której stąpa) wypłynął z komiksem o stu tysiącach części, który traktował o pewnym Wikingu, co to z nim bogowie gadali.
A my? A my nic. Słowianie z okresu przedchrześcijańskiego stworzyli wspaniałą, charakterystyczną kulturę i świetną mitologię. Kto teraz o tym pamięta? Do cholery, na ziemiach dzisiejszej Polski czcili Peruna! ;)
Ja rozumiem - chrześcijaństwo. Rozumiem - do Polski chrześcijaństwo wkroczyło nagle i brutalnie, siłą niszcząc wszystko co było przed, a jak się nie dało zniszczyć, to wcielali to jako swoje. Rozumiem, czemu wtedy się nie dbało o dziedzictwo kulturowe. Ale teraz? Pogańscy bogowie nikomu nie zaszkodzą, a skoro możemy wspominać sobie Zeusa, to w czym gorszy jest Swarog?
Jak o tym myślę, to jestem pogańsko wściekła. No bo, rany, zabrali mi moją kulturę. Nie rozumiem, czemu się o nią nie dba, czemu nie wspomina, nie mówi ludziom. Byłam pewna, że w szkole na historii będzie przynajmniej jedna lekcja poświęcona przybliżeniu tego wszystkiego. I co? Nie było. W podstawówce to przynajmniej legendę o Popielu przybliżyli...
Zastanawiam się więc jeszcze raz. Co zrobić? Bo materiały są, badania archeologiczne, historyczne. Gdzieś pod ziemią to żyje. Ale jak pokazać to ludziom? Jak ich przekonać, że o takie rzeczy należy dbać, pamiętać o nich? No i, rany, na tym można zarobić. Ludzie są straszni. Świat jest straszny. A ja mam dość filmów z Zeusem Gromowładnym, bo wolę naszego od piorunów...


______________________
31.07.2007 10:53

Użytkownik jest offline Nimsarn
Szeregowy
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 29
Żółtodziób
 0
I czym tu się oburzać?
Skoro tak naprawdę to nikt nie umie powiedzieć, jaki ten słowiański panteon był i czy w ogóle jakiś był?
Bo z tego, co pamiętam to ten, o którym się wspomina to garstka nazw wygrzebanych z różnych zaścianków, które z sobą wielkiego związku nie mają.
Jako idzie dzięki dziewiętnastowiecznym metodom panteon ten widzi mi się jak koza Picassa - od skórą rower obciągnięty. I do tej pory nie wiem Pierun do Thora bliżej ma czy do Zeusa?

A o zabytki się dba i dbać się będzie. I wystarczy do muzeum się przejść, aby to czy owo obejrzeć. Ino zawsze zastanowić się trza czy owa pozostałość to po naszych przodkach czy nie?______________________
31.07.2007 12:25

Użytkownik jest offline Sasami
Szeregowy
Służba Zasadnicza


Założyciel tematu

Liczba postów: 27
Żółtodziób
 0
No i to właśnie dowód na to, jak niewiele ludzie wiedzą. Nie wiadomo czy słowiański panteon w ogóle był? Pogańska naiwności. Otóż niespodzianka, wiadomo, czy był. I to, jaki był, jest już coraz bardziej poznawane, dzięki pracy grupy zapaleńców, którzy jeszcze nie wyjechali na wykopaliska gdzieś w rejony śródziemnomorskie. Obecnie wiedza jest na tyle duża, że spokojnie można się tym zainteresować, nie doznając uszczerbku na zdrowiu. I nie tylko, jeśli chodzi o wierzenia, ale i kulturę i zwyczaje.
Co do muzeów, cóż. To śmieszne. Wystarczy włożyć coś w gablotkę, opisać, i już? Po sprawie? I obejrzy to głównie kilka wycieczek znudzonych dzieciaków, które będą marzyć tylko o tym żeby wreszcie wrócić do hotelu i wyjąć z plecaków to przemycone piwo. Bo ludzi, którzy chodzą do takiego muzeum z pełną świadomością nie liczę. Ich jest mało, i ich nie trzeba uświadamiać. Sami wszystko odkryją. Ale to jednostki.
A poza tym co? Pustka. Nasza historia zaczyna się w 966 roku. Śmieszne.


______________________
31.07.2007 13:09

Użytkownik jest offline Monty
Szeregowy
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 44
Żółtodziób
 0
Ja jestem zdania, że to o czym pisze Sasami to poważny problem w naszych okolicach.
Czasem na lekcjach historii czuję się tak zażenowany i zmieszany.
Na lekcjach polskiego uczy się o mitach greckich, na historiach Grecja, Egipt, Skandynawia. O mitach i bogach słucha się z otwartymi ustami. Dlaczego nikt nie potrafi wtedy zauważyć, że pod względem mitologii i wiedzy o naszych korzeniach, jesteśmy tak bardzo ograniczeni?
Myślę, że kiedy jak wspomniała Założycielka tematu, wkroczyło do nas chrześcijaństwo, to wszystko zostało wypchnięte. Jak powszechnie wiadomo, niektóre obrzędy były nie do przyjęcia. Myślę, że teraz bez problemu można zacząć troszczyć się o uświadamianie ludzi w tej sferze. To jest gdzieś zakopane w naszej świadomości i nikt nie będzie się tym interesował dopóki nie będzie widział książek na półkach w księgarniach i bibliotekach. Dopóki nie zostanie, może czasem zupełnie przypadkiem, wciągnięty w rozmowę o tym.
Dlatego wielkie brawa dla Sasami za założenie tego tematu. :)


______________________
Lock your shields and stand ready.
06.08.2007 12:07

Użytkownik jest offline Nimsarn
Szeregowy
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 29
Żółtodziób
 0
Ot zróbmy pobieżny przegląd źródeł historycznych opisujących wierzenie Słowian.
Od wschodu:
Ruś - latopisy, źródła Bizantyjskie - całkiem sporo informacji;
Bałkany - źródła Bizantyjskie. - też można coś znaleźć;
Połabie i Czechy - źródła Cesarskie (Saksońskie, Bawarskie), Skandynawskie, Czeskie - sporo i dość dokładnie.
Tereny dzisiejszej Polski - pojedyncze wzmianki nic konkretnego.

Do czego zmierzam?
A no do tego, że po prostu nie ma relacji pisemnych mówiących o wierzeniach Słowian między Bugiem a Odrą. Co prawda jest kilkanaście zabytków etnograficzno-archeologiczych, ale te nauki nie dają stuprocentowej odpowiedzi na tematy kultury duchowej danej społeczności.
Dalej, jeśli bazować na źródłach połabskich i ruskich to i tak nie mamy pewności czy Swarożyc nie był tym samym, co Perun, czy religia Rugi/Kijowa to nie skandynawski aport itp.
Słowem dym i cienie.
Czy był jakiś panteon nikt z tego, co wiem powiedzieć na 100% nie może
Moim zdaniem było zbiorowisko pewnych kultów lokalnych i tyle.______________________
06.08.2007 21:08

Użytkownik jest offline dark kaczuszka
Komandor
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 1738
Weteran
 0
Neo poganizm... ufff ile tego jeszcze będzie :P Nimsarn ma racje jedyne żródła dotyczące panteonu słowian są wykopywane z ziemi :P a i to nie jest pewne podczas wykopalisk odkryto że na terenach niewiele oddalonych od siebie ato grzebano ciała ato palono je i tak samo było z bogami byli dość lokalni:P ale to wykopaliska... pisemnego żródła poprostu nie ma... pierwsze dzieło gdzie coś o ludach zamieszkujących tych terenach to było Ibrahima ibn Jakuba jak dobrze pamiętam. Nie ma słowa o wierzeniach oprócz tego że ksiąze był nazywany poganinem... z resztą nie sądze by moją kulture unicestwiano, kultura chrześcijańska w Polsce jest mega ugruntowana bo kto był mesjaszem Europy??? kto był przedmurzem chrześcijaństwa??

Pozdrawiam wszystkich


______________________
07.08.2007 18:12

Użytkownik jest offline Sasami
Szeregowy
Służba Zasadnicza


Założyciel tematu

Liczba postów: 27
Żółtodziób
 0
Już Prokop z Cezarei w VI wieku pisał o słowianach, więc trochę wcześniej niż mówisz. I mimo, że interesowały go zwłaszcza nieco inne aspekty tego ludu, przedstawił również rysy religijne. Pisał o jednym bogu, który rządzi pozostałymi, a przy okazji jest panem burz i piorunów. Następne źródła to potwierdzają, upewniając, że niezależnie od regionu, w całej prawdopodobnie słowiańszczyźnie czczony był przede wszystkim Perun. A to, czy niektórzy nazywali go Swarożycem, czy to dwa różne bóstwa, jest już mniej istotne. Jakieś podstawy są, to najważniejsze. Że istniały też mgliste bóstwa regionalne? Zapewne. Że masa z tego, co niektórzy kronikarze przypisywali słowianom, słowiańskie nie było? Oczywiście. Ale to nie powód, by spuźciznę przodków całkiem ignorować. Dla mnie oczywiste jest, że powinno mnie interesować, czy krakowskie Kopce są grobowcami założyciela miasta (swoją drogą często łączonego z podaniem o smoku wawelskim, co uważam za przeurocze) i jego córki, czy celtyckimi wzniesieniami o charakterze religijnym. Ot co. I argument, że mało wiemy, do mnie nie przemawia. Wiemy coraz więcej. A gdybyśmy się zainteresowali, może polepszyłyby się stosunki z naszymi sąsiadami, z którymi wreszcie odkrylibyśmy wspólne cechy, zamiast gnać bezmyślnie na magiczny zachód.


______________________
07.08.2007 20:31

Użytkownik jest offline dark kaczuszka
Komandor
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 1738
Weteran
 0
no to moja droga musimy rozróżnić czy chodzi ci o słowian jakotakich czy o słowian żyjących na terenach dzisiejszej Polski??? i czy chodzi ci o czasy kiedy słowianie żyli w pojedynczych plemionach czy gdy zaczęło się kształtować coś co można nazwać zaczątkami państwa?? a z pochodzeniem polaków to też nic pewnego:P w historii jest to jeden z najbardziej drażliwych tematów... "coś pięknego oglądanie dwóch profesorów starających się w elokwentny sposób powiedzieć że druga strona jest debilem" bo wcale nie jest wykluczone iż nie pochodzimy od gotów (osobiście się z tym nie zgadzam ale jest taka teoria) bo faktem jest iż u ujścia wisły swój początek na kontynencie mieli ci germanie "znaczy według ich wierzeń to oni wyszli z jakiejś pięknej krainy na północy ale to nie do końca jest zbadane"... mogli się rozprzeszczenić?? tak a czy to zrobili??? kto to wie....


______________________
14.12.2007 17:54

Użytkownik jest offline the_marxist
Szeregowy
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 70
Oferma batalionowa
 0
Nooo... to spróbujmy odgrzebać jako taki stary temat...

Dlaczego mitologia Greków i Rzymian, a nie słowiańska? No odpowiedź jest dość prosta. To Grecy, a nie Słowianie stworzyli jeden z filarów kultury europejskiej. By zrozumieć ich "zamysł" cywilizacji trzeba jako tako wiedzieć w co wierzyli, co od czego zależało itd. Jako, że nie ma "słowiańskiego filaru kultury europejskiej", to nie widzę potrzeby, by znać ich mitologię(choć niewątpliwie lepiej jest znać, gdyż jak to często słyszę "wiedza jest wartością, która nie wymaga uzasadnienia":P)

Mówi się, że za Chrobrego między Polakami a Czechami nie było dużej różnicy, mówi się wręcz, że gdyby nie góry jakie nas dzieliły to pewnie mówilibyśmy przynajmniej tym samym językiem, o ile nie bylibyśmy jednym narodem w końcu. Więc jeśli prawdą jest, że jako takiej mitologii słowian "polskich" nie ma to można śmiało patrzeć na czeskie... zresztą wtedy nie było narodów w sensie jakie dziś znamy, ale po prostu Słowianie z głównymi bóstwami i bóstwami lokalnymi<zupełnie jak w Grecji>.


A właśnie ktoś mi powie(bo zapomniałem:P) czy za cesarstwa (zachodnio)rzymskiego byli na terenie dzisiejszej Polski Słowianie czy nie... a jeśli nie to kto był?


Pozdrawiam.


______________________
Zgubiłem cały swój dorobek... 170 postów, może to i niewiele, ale rzewnie płaczę... :P
15.12.2007 12:40

Użytkownik jest offline Islam Gerej III
Kapitan
Służba Zasadnicza

Liczba postów: 630
Twardziel
 0
Cytat
A właśnie ktoś mi powie(bo zapomniałem:P) czy za cesarstwa (zachodnio)rzymskiego byli na terenie dzisiejszej Polski Słowianie czy nie... a jeśli nie to kto był?


A kiedy dokładnie? Bo jak wiesz Cesarstwo liczy sobie bez mała 500 lat, więc głowy nie dam ale na mój rozum to pod koniec Hunowie, jacyś Awarowie czy Sarmaci (no trochę dalej na wschód ale jednak) sobie tu rybki łowić mogli. A znów wcześniej to Germanie i wszelkiej maści toporopodobni barbarzyńcy. Ale to chyba pole do popisu dla dark...słuchamy:)


______________________
Pospolite ruszenie szlachty ziemi krakowskiej

6 kompania Pułku 2 Piechoty Xięstwa Warszawskiego

15.12.2007 15:40

Użytkownik jest offline dark kaczuszka
Komandor
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 1738
Weteran
 0
Nie potrafie wam na to odpowiedzieć. Z prostego powodu. Nie wiem, ale i wiekszość Historyków nie wie, bo to trudna sprawa.

Z jednej strony są dowody że po najeździe hunów słowianie udali sie ku wschodowi ku cesarstwu wschodniemu. Więc tu na myś przychodzi (i słusznie) że to mogły być nasze ziemie. Z drugiej strony znowu odnajduje sie na naszym terenie ślady po kolach garncarskich, jak wiemy słowianie takowych nie znali, a glupio obcować z germanami którzy je znaja i się nie nauczyć uzywania go.


______________________
04.01.2008 10:27

Użytkownik jest offline huginn
Szeregowy
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 26
Żółtodziób
 0
Niestety racja. Mitologia słowian jest pomijana, ignorowana i nieznana.


Czy to wina szkoły?
Zastanówmy się... Odpowiedź większości nauczycieli" "Wszystkie mitologie i tam mówią o tym samym, w lekko zmodyfikowanym stopniu. Grecy i Rzymianie starczą".

A jeśli nie?
Ja tam sądzę, że powinniśmy zainteresować się słowiańszczyzną bardziej niż dotychczas, czyli w większości przypadków zainteresować się nią W OGÓLE! Bo czy przystoi ludziom obytym ect nie znać historii i mitologi ziem swoich?
Fakt, jest to wszystko kiepsko opisane przez dziejopisów etc ale ktoś musi to zmienić...

W zasadzie powiem jeszcze tylko tyle że zdroworozsądkowe słowianofilstwo nikomu by nie zaszkodziło. Mickiewiczowi zaszkodziło bo zdrowym nie było - było wyrazem carofilskich idei Koła Sprawy Bożej.

A zatem nie ignorujmy naszej prakultury,, a starajmy się ją poznać. Bo prawdziwe bogactwo tkwi zawsze tuż przy nas, a chcieć to móc więc jak zechcemy się czegoś dowiedzieć na ten temat to się wreszcie dowiemy.
______________________
Witajcie w Kraju Umarłych!
Tutaj śmiech zniewoli Wasze lęki!
A marzenia i sny...
Spełni Wielki Papier!!!
---------------------------------
Progress... Zgrzyt
Riff... Pisk
Werbel
Zgrzyt Riff
Pisk, Zgrzyt
Riff riff Pisk
Co to jest?
Unholy Cuttle-fish
DEATHANATOR
04.01.2008 18:48

Użytkownik jest offline dark kaczuszka
Komandor
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 1738
Weteran
 0
Ale chodzi ci o slowiańszczyzna jakotaką?? czy słowiańszczyzne na terenach polskich?? Zapewniam że jest to róznica.______________________
09.01.2008 16:27

Użytkownik jest offline huginn
Szeregowy
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 26
Żółtodziób
 0
Odpowiedź po dyplomatycznemu:

Jeśli już takie nauki byłyby dawane, to w szkole uczniowie powinni zapoznawać się z teorią ogólniejszą a w dalszym toku nauki (studia) poznawać zagadnienie dokładniej.


______________________
Witajcie w Kraju Umarłych!
Tutaj śmiech zniewoli Wasze lęki!
A marzenia i sny...
Spełni Wielki Papier!!!
---------------------------------
Progress... Zgrzyt
Riff... Pisk
Werbel
Zgrzyt Riff
Pisk, Zgrzyt
Riff riff Pisk
Co to jest?
Unholy Cuttle-fish
DEATHANATOR
09.01.2008 22:50

Użytkownik jest offline dark kaczuszka
Komandor
Służba Zasadnicza


Liczba postów: 1738
Weteran
 0
Mówinie do mnie po "dyplomatycznemu" :P jakoś nie przemawia do mnie.
Pytałem sie czy oburza cie to że nie uczymy się ogólnie o słowiańszczyźnie czy o słowiańskim korzeniach Polski???


______________________
Skocz do:
Początek 1 2 Dalej Koniec  
Forum
 Pion Historyczny > Forum ogólne K-39
        Słowiański dziejów naszych trzon.