Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Empik.com
  
Witaj, Rekrucie! Witamy serdecznie na naszym forum. Musisz się zarejestrować, by móc korzystać z forum. Jeżeli jesteś już zarejestrowany biegnij się zameldować!
Pseudonim Zapisz login
Hasło
   
Forum
 Valkiria Network > Offtopic
        Magisterka i badania do niej
Magisterka i badania do niej
Autor Post
04.07.2007 15:40

Użytkownik jest offline Jan Em
Szeregowy
Służba Zasadnicza

Liczba postów: 1

Cześć

Starałem się opisać wszystko możliwie najprościej, toteż jeśli coś będzie niezrozumiałe, to proszę dać znać, a wyjaśnię. No to do rzeczy.

W poszukiwaniach grup do badania zawitałem w wasze fantastyczne progi. Przedstawię się i swe badanie, które ma służyć jako podstawa do stworzenia magistrki. (wiecie albo nie wiecie, ale jak sie już studiowało 5 lat, to jednak lepiej jest sie zdobyc na napisanie tej pracy, a jak juz cos robic to robic to dobrze. Stąd i zaangażowanie w temat, bo powiem, że fajna jest ta praca i to nie tylko dlatego ze moja! :)

Mam na imię Janek. Studiuję, a raczej studiowałem :) psychologie na UW. W magisterce skupiam się na grupach, których członkowie mają wspólne zainteresowania. Od razu powiem, że badam nie tylko środowisko erpegowe. Na przykład mam już harcerstwo, wspinaczkę wysokogórsk czy ludzi jedżących na monocyklach. :)
Badam to, jak funkcje powstają w grupie i są pełnione przej jej członków. Coś jak rola grupowa, ale (ku zgrozie mojej pani promotor) nie za bardzo mi ono pasowało. Dlaczego? Ponieważ rola jest przypisana jednej osobie, trudno ją zdefiniować i na jej podstawie powstaje statyczny opis struktury grupy. Ja zaś zawsze wolełem patrzeć na świat holistycznie, całościowo, widzieć jak części są elementami całości. To ostatnie jest bardzo bliskie pojęciu emergencji, czyli temu, że właściwości całości nie są sumą właściwości poszczególnych częsci, składających się na tą całość. Jest jescze coś lub coś zaczyna się tworzyć w miarę wzrostu złożoności. Jak widzicie, pojęcie roli tu nie za bardzo pasuje. Więc spojżałem na grupę, jak na coś co istnieje. A potem zacząłem się zastanawiać co jest potrzebne takiej hipotetycznej grupie by mogła istnieć. Z tego podejścia powstało pojęcie funkcji, które oznaczą takie zachowania, które służą grupie w konkretnym celu. Przy czym dana funkcja może być pełniona przez kilka osób w różnym natężeniu i dana osoba może pełnić różne funkcje także w różnym natężęniu. Interesuje mnie to, czy można na podsawie temperamentu, kompetencji społecznych, samooceny i poziomu lęku powiedzieć na początku, gdy grupa się dopiero tworzy, która osoba będzie podążać w jakim kierunku. W trakcie rozwijania tematu postawiłem hiootezy i teraz czas je zweryfikować. Dlatego piszę do was, żeby zapytać się czy bylibyście skłonni mi pomóc i wypełnić kilka kwestionariuszy/dać się zbadać :)

Poniżej są przedstawione w zarysie warunki, jakie powinna spełniać grupa odpowiednia do celów zakładanych przez badanie. Oczywiście to tylko zarys. Przede wszystkim chodzi o to, by ludzi się znali, mogli coś o sobie nawzajem powiedzieć i wiedzieli na co kogo stać.

Osoby z grupy powinny:
- spotykać się ze sobą dłużej niż 4 miesiące (najlepiej więcej niż 6).
- grupa powinna składać się z co najmniej 6 osób. Nie ma górnej granicy, choć przyjmuję że około 20 lub 25 powinno być maksymalną liczbą osób biorących udział w badaniu. Wątpię by znalała się grupa większa niż 15. Z resztą, powiem szczerze - każda grupa jest dobra, bo w każdej coś się dzieje.
- grupa powstała wokół wspólnego zainteresowania, Mogę powiedzieć na przykład, że znalazłem grupę jeżdżącą na monocyklach. :) a druga zajmuje sie wspinaczką wysokogórską
- wiek uczestników nie jest ograniczony

Na czym polega badanie? Po pierwsze: nie jest wymagane, by członkowie grupy byli w tym samym miejscu i czasie podczas wypełniania kwestionariuszy - mogą to zrobić gdzo\ie chcą i kiedy im odpowiada, jednak muszą sie nawzajem znać i coś ze sobą robić. W sumie są 4 kwestionariusze/testy (jedne krótsze, inne dłuższe) oraz moja ankieta. Wypełnienie całości pewnie trocę zajmie, ale za to można mieć z tego dużo przyjemności. :) (ja jak byłem w liceum, to lubiłem wypełniać różne testy psychologiczne, były inne, duże i ciekawe, ale to może tylko moje zdanie :) na studiach wygląda to trochę inaczej - inna perspektywa) Nikt z badanych nie ponosi żadnych kosztów. Podczas badania członkowie grupy mogą utrzymać pełną anonimowość, zaś w samej pracy jest ona zapewniona. Co jeszcze zostało?
Z opisu badań chyba nic. Acha, jeśli chodzi o informację zwrotną to jeśli ktoś będzie miał ochotę dowiedzieć się czegoś na temat swoich wyników, to jak najbardziej jestem w stanie ją przygotować.
Chciałbym powiedzieć wam, że zwracam się do was jako osoba szukająca pomocy - bez osób, które poświęcą trochę czasu na wypełnienie materałów, nie zrobię badań. Tak więc jeśli należysz do grupy, która wpasowuje się w opisane powyżej warunki to pomyśl proszę, czy znalazłabyś/znalazłbyś trochę czasu i wraz z towarzyszami pomogli studentowi w jego pracy.

Howk!
Jan__________________________________________________
Skocz do:
 
Forum
 Valkiria Network > Offtopic
        Magisterka i badania do niej