Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Anagram - recenzja
26-04-2010, 12:36 | 3436 x przeczytano | Narmo

Anagramem określamy słowo, które powstało z poprzestawiania liter innego słowa. Najprostszym przykładem anagramów są słowa „masło” i „słoma”. Natomiast tytuł najnowszej mangi Hanami poprzez analogię odnosi się do poprzestawianego życia głównej bohaterki. Wydawnictwo po raz kolejny dało nam do ręki bardzo ciekawą pozycję.

Jak zwykle wydanie stoi na najwyższym poziomie. Bardzo dobra jakość druku i porządny, nie prześwitujący papier oraz ładna, schludna okładka sprawia, że nie żałuje się żadnej wydanej złotówki. Pod tym względem inne wydawnictwa powinny brać przykład z Hanami i równie profesjonalnie podchodzi do swego klienta.

O rysowniczce Kirin Tendo nie dowiadujemy się zbyt wiele. Jednak z posłowia autorki wyciągnęłam, że jest to jedna z jej pierwszych mang wydanych w formie tomiku. Można to też zauważyć w grafikach, chociaż nie aż tak bardzo. Wielu doświadczonych mangaków ma przecież większe problemy z zachowaniem płynności kreski. Natomiast Tendo radzi sobie na tyle, by nie miało się wrażenia „sztywności” postaci. Nie ma tu dużo dynamicznych ujęć, lecz z drugiej strony nie jest to komiks sensacyjny, tylko obyczajowy.

Nasza bohaterka Satsuki Miyamoto miała trudne dzieciństwo. Jej rodzice często się kłócili, a nawet grozili sobie nawzajem. Przełomem i wielkim szokiem okazało się odejście matki wraz z jej młodszym bratem. Rana pozostała w niej już na zawsze powodując, że nie potrafi sobie normalnie ułożyć życia. Trudność sprawia jej również dobór partnerów i wspólne z nimi życie. Niska samoocena, problem z wyrażaniem swoich uczuć i pragnień, a także odsuwanie od siebie najbliższych osób, sprawia, że jej życie jest tylko anagramem normalnej egzystencji.

Niejedna osoba stwierdzi, że znaczek na tyle okładki: „komiks dla dorosłych”, jest tu niepotrzebny. Nie jest to manga erotyczna. Gorących scen też nie znajdziemy, lecz wydaje mi się, że jednak ma on swoje usprawiedliwienie. Jednak przesłanie jest podane w takiej formie, że obawiam się, czy nastolatki go zrozumieją. Z pewnością trzeba być trochę dojrzalszym, co częściej zdarza się u osób dorosłych ;).

Komu polecić mogę Anagram? Myślę, że targetem tego komiksu są młode kobiety. Lecz również może być ciekawą lekturą dla tych, którzy interesują się psychologią. Jeśli podobała wam się Muzyka Marie albo Solanin to z przyjemnością sięgniecie po tą pozycję. Ja osobiście serdecznie polecam!

 
Autorka: Anna „Narmo” Owarzany
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski
 
Dziękujemy wydawnictwu Hanami za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
 

AnagramTytuł: Anagram
Scenariusz: Kirin Tendō
Rysunki: Kirin Tendō
Wymiary: 150 x 210 mm
Liczba stron: 208
Oprawa: miękka
Papier: offset
ISBN: 978-83-60740-36-1

Informacje dodatkowe:
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   $$5#3... transmisja przerwana...