Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
1920 Bitwa Warszawska - recenzja
 05-10-2011, 11:48
 Inkwizytor
 6770 x przeczytano

Jakiś czas temu padło hasło – Hoffman kręci "Cud nad Wisłą". W "czy-de". Temat interesujący, ale wykonanie – cóż, podejrzewałem (a utwierdził mnie w tym zwiastun) że czeka nas bogoojczyźniane widowisko, pełne patetycznych przemów, symboli i wzniosłych gestów. Do kina wybrałem się więc z "pewną taką nieśmiałością" i biję się w piersi, bo omyliłem się straszliwie.Film opowiada historię ułana Jana (Borys Szyc) i jego żony Oli (Natasza Urbańska). Jan kocha Olę, ale jednocześnie Lenin kocha lud, więc Jan musi iść na wojnę z Leninem. Ola kocha Jana, więc też idzie na wojnę. Otoczony Lenin decyduje się budować socjalizm w jednym państwie, a Jan i Ola żyją długo i szczęśliwie.OK, trochę szy(c)dzę, bo film jest mocno i współcześnie "hollywoodzki", tzn. fabuła nie atakuje widza zbyt intensywnie. Dzieje się dużo i szybko, widz wie o co chodzi – i o to chodzi. Film jest lekki, w sam raz na niedzielny wypad do kina z laską, colą i śliwkami w czekoladzie. Lekki – i zabawny. Na moim seansie sala śmiała się co kilka minut – a było z czego: dzwonienie po pijaku do księdza Skorupki ("Jak to jaka kuria dzwoni? Biskupia!"), cały wątek kapitana Kostrzewy (Bończak), major Wieniawa ("Czysta wódka…"), Bukowski w wanience i tak dalej – ale dużo.Na pewno mocną stroną jest historyczność. Sporo detali, niektóre zaledwie zaznaczone, np. Amerykanie w polskim lotnictwie (co już jest tematem na osobny film), Ukraińcy Petlury, bajzel w umundurowaniu, Ochotnicza Legia Kobiet, Sowieci za przeproszeniem srający do fortepianu, konflikty między żołnierzami na tle tego kto z jakiego zaboru itp.
Dobra, jest jedna scena "kina flagi", mianowicie leżący pod ostrzałem żołnierze na polu
walki, ksiądz Skorupka wznosi krzyż i recytując BOŻE COŚ POLSKĘ podrywa żołnierzy do walki i ginie. Z tym, że to autentyczne wydarzenie, w dodatku jeden z symboli Bitwy Warszawskiej i nie mogło go tu zabraknąć.Natasza Urbańska, jak napisał jeden z internautów, powinna grywać zwłoki wyłowione z rzeki. Nie jestem aż tak uprzedzony, ale faktycznie – im więcej Urbańskiej na ekranie, tym aktorstwo gorsze. Ale inni, ho ho, sam cymes! Doskonały Ferency jako sowiecki komisarz, Domogarow – kozacki sotnik ("Bohun!" – jak powiedział ktoś na sali), nawet Szyc, mimo że gra już we wszystkim nie taki najgorszy.Nieźle też ucharakteryzowano postaci historyczne. Lenin, Trocki, Stalin – super. Żebrowski jako Grabski i Grabowski jako Witos – absolutny top. Nieco gorszy Piłsudski (Kmicic zawsze będzie Kmicicem). Osobiście czekam na serial (tak!), gdzie pojawi się generał Weygand (Pszoniak), de Gaulle (Zborowski) i Dzierżyński (Wojciech Kilar!).
Film podobał mi się. Nawet pomimo "czy-de".

SPOILER: Polacy wygrywają.
Tytuł: 1920 Bitwa Warszawska
Reżyseria: Jerzy Hoffman
Scenariusz:
Jarosław Sokół, Jerzy Hoffman
Obsada: Borys Szyc, Natasza Urbańska, Daniel Olbrychski, Aleksandr Domogarow, Adam Ferency
Gatunek: Dramat, Wojenny
Kraj:
Polska
Rok produkcji:
2011

Ocena:
 
Ogólna
70%
 
Ocena końcowa: 70%
  
12-10-2011, 13:31 | LadyTrinity | Komentarzy w sumie: 6
Trzeba będzie wybrać się do kina :)


 
05-10-2011, 18:59 | Sarmata99 | Komentarzy w sumie: 9
No filmu jescze nie oglądałem, bo wolę odczekac do czasu, w którym będzie mniej ludzi w kinach i dopiero obejrzę.
Mój kumpel już widział i bardzo mu się podobał. Szeczgólnie lubię takie dbanie o szczegóły.


 
05-10-2011, 13:26 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4706
Bardzo fajna recenzja. Krótka, lekka i przyjemna.

Film mi też się podobał. Było naprawdę wiele dobrych scen. Mundury i dbałość o detale robiła wrażenie. Niektóre lokacje w tle były dość sztuczne ale dało się przymknąć na to oko. Sceny batalistyczne robiły wrażenie.

Nie jest to film pokroju "Potopu" czy "Pana Wołodyjowskiego" który mógłbym oglądać na okrągło, ale z chęcią zobaczę go jeszcze drugi czy trzeci raz.

Z pewnością jest to film, który może się spodobać w świecie. Nawet dzicy Amerykanie czy inni Australijczycy wiedzą co to komuniści i że czerwona zaraza jest zła i paskudna. Może dzięki Hoffmanowi dowiedzą się, że Polacy uratowali Europę a może i całą Ziemię przed czerwoną gorączką.


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

  • Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088

    Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088
   $$5#3... transmisja przerwana...