Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Czarna Szabla - recenzja
 29-03-2007, 11:21
 ARTUT
 7857 x przeczytano

Jacek Lech Komuda herbu Kościesza jest znany w całej Rzeczypospolitej, od mieszczańskiego Gdańska do szlacheckiego Krakowa, z trzech rzeczy. Primo, to jego szczera sarmacka fantazja. Zawsze rad kufla wychyli, szablą powywija i łyczkom w karczmach dzbany i beczki osuszy. Secundo, to Dzikie Pola, czyli Szlachecka Gra Fabularna, której jest autorem. Tertio, to jego niezrównane powieści i opowiadania, których akcja toczy się w niespokojnych czasach XVII wiecznej Polski. W lubelskim wydawnictwie Fabryka Słów ukazały się już m.in.: Wilcze Gniazdo (2002), Warchoły i Pijanice (2004), Opowieści z Dzikich Pól (2004) i Bohun (2006). Autor traktował pisarstwo jako hobby i dodatkowe zajęcie. Teraz, jak sam powiada "rzucił wszystko w diabły" i jego jedyną profesją stało się płodzenie nowych książek. Wychodzi mu to naprawdę wyśmienicie. Postaram się udowodnić to recenzją, którą właśnie Szanowny Czytelniku przeglądasz.

Oczywiście na sam początek należy napisać o formie wydania zbioru opowiadań zatytułowanych Czarna Szabla. Wydawnictwo Fabryka Słów przyzwyczaiło nas już do tego, iż ich pozycje drukowane są na najwyższym poziomie. Nie mają sobie równych w całej branży historyczno – fantastycznej, szczególnie przy porównaniu ceny i jakości wydania.

Książka Komudy ma błyszczącą, półtwardą oprawę. Przepiękna ilustracja Huberta Czajkowskiego wpadła w ręce niezrównanego Piotra Cieślińskiego, który stworzył z niej prawdziwie wyborną okładkę. Drukarnia dodała swoje trzy grosze nakładając na tyle książki herb Kościesza, w formie przeźroczystego foliowego nadruku, który widać układając go pod odpowiednim kątem pod światło. Winszuję pomysłu!

To jednak nie koniec atrakcji. W środku znajdziemy oprócz ładnego papieru i czytelnej czcionki, rewelacyjne, mroczne ilustracje Huberta Czajkowskiego. Dobremu Bogu wielkie dzięki, że Jacek ma tak świetnego ilustratora! Grafik znakomicie potrafi ukazać tajemniczy i dziki klimat ówczesnych czasów. A wszystko to 28,95 złotych polskich! Uczciwa to cena.

Komuda uraczył nas pięcioma opowiadaniami: Wilczyca, Jeruzalem, Pod Wesołym Wisielcem, Nobile verbum i Biesy polskie. Czytelnicy, którzy śledzą dokładnie to, co dzieje się na polskim rynku fantastycznym, z pewnością znają niektóre z tych publikacji, choćby z Magii i Miecza, czy antologii Klubu Tfurcuf. Fabryka Słów zebrała je jednak do jednego zbioru, łącząc wspólnym tematem Jacka Dydyńskiego, sławnego zajezdnika i rębajły. To naprawdę godny naśladowania pomysł. VIVAT!

Cóż można o owych opowiadaniach napisać? Mimo tego, że powstawały w różnych okresach twórczości pisarza, prezentują się naprawdę świetne. Wszystkie są dzikie, pełne akcji i mroku. Moim zdecydowanym faworytem są jednak Biesy polskie! Można je porównać do dzbana najprzedniejszego półtoraka z królewskich piwnic na Wawelu, najśmiglejszego husarskiego ogiera, czy widoku tureckich zastępów koszonych pod Wiedniem! Dalibóg, te krwawe opisy kozackich rzezi, te dialogi czy wizje Ukrainy, skąpanej w przemocy i wojnie... Brawa Komudzie!

Polecam tę książkę absolutnie wszystkim. Ci, którzy kochają sarmacką Rzeczpospolitą będą z pewnością zachwyceni. Ci, którzy nigdy nie mieli okazji poznać książek Komudy śmiało mogą zacząć właśnie od Czarnej Szabli. Z pewnością nikt się nie zawiedzie! A jeśli by kto spróbował co złego rzec, niechaj uważa, by w łeb husarką nie wziął!

 
Autor: Artur "ARTUT" Machlowski
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski
 

Czarna Szabla 
Tytuł: Czarna Szabla
Autor: Jacek Komuda
ISBN-13: 978-83-60505-32-8
Wymiary: 125 x 195 mm
Liczba stron: 288
Oprawa: miękka
Seria: Bestsellery polskiej fantastyki

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Marzec 2007
Cena  
28.99 PLN
Możliwość zakupu  
 

Ocena:
 
Ogólna
100%
 
Ocena końcowa: 100%
 

Wady i zalety:  
 
+ Rewelacyjne wydanie w dobrej cenie
+ Świetny klimat, znakomite opowiadania

 
 
- Jakie wady łyku???

  
30-06-2011, 12:32 | Sarmata99 | Komentarzy w sumie: 9
Zaiste bardzo ciekawa książka. Mimo iż opowiadania ,,Pod Wesołym Wisielcem'' i ,,Nobile Verbum'' przeczytałem wcześniej nie zniechęciło mnie to do lektury.


 
29-03-2007, 15:50 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4706
O ile Czarna szabla jest wyborna o tyle Diabeł Łańcucki (nowa książka Komudy, która wkrótce trafi do sprzedaży) absolutnie Was zachwyci. Jest absolutnie i totalnie genialna!


 
29-03-2007, 14:32 | Sharn | Komentarzy w sumie: 1071
Zacna recenzja. Miałem okazję czytać Wilczycę i była świetna. Te bieszczadzkie klimaty...


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

  • Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088

    Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088
   $$5#3... transmisja przerwana...