Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Bohun - recenzja przedpremierowa
 22-08-2006, 12:59
 Mol
 9888 x przeczytano

Bohun. Gdy słyszymy nazwisko kozackiego atamana, przed oczami jawi nam się lico przystojniaka Domagarowa z filmu Ogniem i mieczem i sienkiewiczowska wizja romantycznej, nieszczęśliwej miłości. Watażka inny był jednak, niż mogłoby się zdawać na podstawie tych źródeł, a Jacek Komuda postanowił nam o tym w swojej nowej powieści przypomnieć. Jednak w rzeczywistości, mimo że książka nosi tytuł Bohun, nie skupia się na losach sławnego Kozaka...

Czas akcji powieści przypada na rok 1652, w którym to wojska Rzeczypospolitej oraz armia Bohdana Chmielnickiego stoczyły bitwę na uroczysku Batoh. Zakończyła się ona nie tylko klęską wojsk koronnych, ale i rzezią dokonaną na wziętych do niewoli pokonanych. Wiele faktów dotyczących tego zdarzenia okrytych jest tajemnicą, więc Komuda, wplatając fikcję w prawdę historyczną rozważa, co mogło się wtedy zdarzyć. I uzyskuje wspaniały efekt.

Bohaterów Bohun ma kilku. Pośród nich jest Taras, młody Kozak-bandurzysta, który obdarzony zostaje zadaniem niesienia poprzez swoje pieśni pokoju Bożego między szlachtą a swoim narodem. Potrafi zobaczyć śmierć innych, a mimo, że jest to raczej przekleństwo niż łaska, postanawia spełnić swoją misję. Inną kluczową postacią jest Dantez, Francuz, który z powodu honorowego postępowania omal nie zadyndał na szubienicy, a który na rozkaz nowych, ukrywających twarze protektorów sam odegra wielką rolę w toczącym się na Ukrainie konflikcie. Są wreszcie postaci historyczne, jak brat przyszłego króla Marek Sobieski, polski generał Zygmunt Przyjemski, czy hetman Marcin Kalinowski. I Kozacy, m.in. postać tytułowa - Bohun.

Naprawdę, dawno nie czytałem książki, która zrobiłaby na mnie tak piorunujące wrażenie, jak najnowsza powieść Komudy. Wizja skąpanej we krwi Ukrainy i nierozwiązywalnego, zdawałoby się, konfliktu napędzanego wzajemną nienawiścią, prywatnymi porachunkami i zemstami, jest niezwykle sugestywna. Choć znając historię wiemy, jak nieszczęśliwie skończy się dla wielu bohaterów opisywana opowieść, z zapartym tchem zagłębiamy się w nią ciągle mając nadzieję, że zły los może się odmienić. Bohun wzbudził we mnie wiele emocji i wciągnął tak, że przeczytałem go w okamgnieniu.

Do tego fabuła jest spójna i choć to fikcja literacka, sprawia wrażenie prawdopodobnej. Przekonujący jest opis wojny Rzeczpospolitej z Kozakami, zaprezentowany z punktu widzenia wielu postaci - pokazuje jak skomplikowana była wówczas sytuacja, jak wiele można znaleźć winy po obu stronach. Po tym niepewnym gruncie stąpają świetnie „narysowane” przez autora postaci, zarówno zmyślone, jak i prawdziwe, których nierzadko szczere intencje potrafi zniweczyć zaślepienie lub wyrachowanie innych.

Powieść zdradza, bliski także mnie, sentyment autora do Rzeczpospolitej Obojga Narodów – ale nie jest to broń Boże podejście bezkrytyczne, bo Komuda widzi także wady systemu, społeczeństwa i jednostek, które prowadziły do osłabienia państwa. Bohun dowodzi również ogromnej wiedzy pisarza na temat historii, wyobraźni (świetna fabuła jest przecież zmyślona), a ponadto coraz większych umiejętności – jest, mówiąc krótko, jeszcze lepszy, niż poprzednie książki autora.

Jak każde dzieło Komudy, tak i Bohun ilustrowany jest przez Huberta Czajkowskiego. Obrazki przy rozdziałach są niezłe, choć w sumie przy obniżonej jakości egzemplarza recenzenckiego trudniej o nich wyrokować. Ale okładka, przedstawiająca groźnie wyglądającego Kozaka o poobijanej i pociętej twarzy (postać tytułowa, jak mniemam), jest moim zdaniem znakomita. Fabryka Słów postarała się, by całość wydania robiła jak zawsze dobre wrażenie, chociaż mam nadzieję, że ostateczna korekta wychwyci kilka błędów, które jeszcze się tu i tam przekradły do tej nieostatecznej, przekazanej do oceny wersji.

Pora więc na podsumowanie. Bohun Jacka Komudy jest powieścią fascynującą, która pozwala z jednej strony poznać dość enigmatyczny, mało znany, a jednocześnie nieszczęśliwy wycinek historii Polski, jak również zagłębić się w rewelacyjną, porywającą fabułę. Nie pozostawia obojętnym na losy bohaterów i potrafi szczerze wzruszyć. Na pewno do niej wrócę, a wszystkim z czystym sumieniem gorąco polecam.

Autor: Łukasz „Mol” Pleśniarowicz
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Autor: Jacek Komuda
ISBN-10: 83-60505-08-X
ISBN-13: 978-83-60505-08-3
Wymiary: 125 x 195
Oprawa: miękka
Seria: Bestsellery polskiej fantastyki

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Wrzesień 2006
Możliwość zakupu  
 

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
  
30-06-2011, 12:24 | Sarmata99 | Komentarzy w sumie: 9
Świetna księga. Co tu dużo mówic. Dopiero po lekturze tej książki czuje się bezsens konfliktu polsko-kozackiego. Kozacy byli cennym sojusznikiem, ale skoro obrucili się przeciwko nam trzeba było z nimi walczyc.


 
22-11-2010, 15:14 | js47 | Komentarzy w sumie: 3
Drodzy waćpanowie,
gdy usłyszymy imię Bohun odrazu kojarzy się nam z pułkownikiem kozackim
wielkim zabijaką oraz bohaterem paru książek które czytaliśmy. Najsłynniejszą z nich jest chyba ,,Ogniem i mieczem''
Henryka Sienkiewicza. Tyle, że Sienkiewicz tworzył ponad 100 lat wcześniej. Teraz jest XXI wiek i nowi, lepsi autorzy. Jednak najwiękrzym autorem XXI wieku jest imić Jacek Komuda. To właśnie jego dzieło jest jednym z najwiękrzych dzieł XXI wieku.


 
29-10-2007, 11:58 | KamSHUm | Komentarzy w sumie: 4
Literacko coś tam trzeszczy, coś tam stuka, ale klimat jest POWALAJĄCY!! jest i groteska i dramat i akcja... no i przypisy z tyłu książki. A te przypisy warto przeczytać i parę razy:)

polecam!!!


 
21-10-2007, 00:37 | trollu | Komentarzy w sumie: 6
Niespójna nielogiczna, drętwe dialogi, działania postaci niekonsekwentne i bez podbudowy, meczące przegadane opisy, wpadki stylistyczne.
Co najważniejsze do zarzucenia człowiekowi mieniącemu sie historykiem to ahistoryczność i zaślepienie. Takie przedstawienie osoby Jana Kazimierza to stek najgłupszych bzdur, obrażających każdego nieco lepiej zorientowanego w tematyce czytelnika


 
18-11-2006, 19:12 | Aniutka | Komentarzy w sumie: 1
Wspaniała książka: kupiłam - przeczytałam - rozsmakowałam się w niebezpiecznym, a jakze fascynujacym świecie Dzikich Pól do tego stopnia ze kupilam wszystkie ksiazki Jacka Komudy i czytam je z zapartym tchem!


 
31-08-2006, 22:42 | Willow999 | Komentarzy w sumie: 5
No nareście coś do poduchy!!!!
ViVat


 
23-08-2006, 09:36 | dudziak | Komentarzy w sumie: 427
Pozycja do kupienia w najbliższym czasie, choćbym i długi miał zaciągać.


 
22-08-2006, 14:14 | Islam Gerej III | Komentarzy w sumie: 111
Jeśli książka równa się ze świetną recenzją to pierwszy raz poprosze u księgarza tytuł JWP Komudy:)


 
22-08-2006, 14:04 | Sharn | Komentarzy w sumie: 1071
...tylko nie mów, że bez popijania :]


 
22-08-2006, 13:56 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4706
Ta książka jest naprawdę świetna. Połyka się ją od razu...


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

  • Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088

    Warning: Smarty error: unable to read resource: "rpg/intercom_main.tpl" in /home/mainterm/www/class/tpl/Smarty.class.php on line 1088
   $$5#3... transmisja przerwana...