Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Kobieta, która wyszła za chmurę - recenzja
16-05-2012, 15:21 | 3365 x przeczytano | RadekM
Jonathan Carroll po pięciu latach nieobecności powrócił z nową książką - Kobieta, która wyszła za chmurę. Stanowi ona zbiór krótkich opowiadań, będących esencją dotychczasowej pracy i ucieleśnieniem nietypowego stylu pisarza. Jest to zatem dobra okazja dla czytelników, którzy wcześniej nie znali jego twórczości. Wierni fani natomiast, mogą liczyć na dawkę nowych wrażeń. Nie zabraknie w niej mieszanki realizmu i fantasy, odrobiny magii oraz niespotykanych wcześniej postaci.

Pisarz ten, Amerykanin z pochodzenia, na stałe mieszka w Wiedniu. Pierwsze próby literackie podejmował już w wieku dwudziestu lat, jednak nigdy nie ujrzały światła dziennego. W późniejszym okresie, gdy jego twórczość zaczęła nabierać swoich cech charakterystycznych, spotykał się głównie z odmową zachowawczych wydawców. Dopiero spotkanie ze Stanisławem Lemem przyniosło przełom – dzięki jego rekomendacji w 1980 r. ukazała się powieść Kraina Chichów. Od tego czasu stał się autorem trzynastu powieści, tekstów piosenek, scenariusza filmowego oraz licznych opowiadań zebranych w cztery tomy. Ostatnim z nich jest właśnie Kobieta, która wyszła za chmurę.

Zbiór zawiera dwanaście różnych historii, nie połączonych ze sobą w żaden sposób. Co ciekawe, pierwsze, tytułowe opowiadanie jest początkiem kolejnej powieści, która już niebawem się ukaże. Być może wątek związku między kobietą a istotą z innej planety pozostanie w niej kontynuowany. Oczywiście nie wszystkie opowiadania traktują o relacjach, ujmijmy to, między dwojgiem stworzeń.

Na szczególną uwagę w mojej ocenie zasługują historie z pozoru proste. Wiodący spokojne życie prawnik, odkrywa nową pasję - rusztowania na budowie. Wydarzenie to całkowicie zamienia jego bierną egzystencję w radosne celebrowanie chwili. Inny mężczyzna przez wizyty na siłowni, dosłownie i w przenośni, odrywa się od ziemi, zapominając o doczesnych problemach. Pewien staruszek rozpoczyna wnikliwą analizę pamiątek zmarłej żony, by w pamięci przywrócić ją do życia.

Przez swoją niejednoznaczność opowiadania zmuszają do myślenia. Czy mógłbym zaśpiewać moja ulubioną piosenkę w autobusie pełnym ludzi? Za kogo uważają mnie moi znajomi, opierając się na kłamstwach, które sam im wmawiałem? Czy potrafię nie przejmować się opiniami reszty społeczeństwa, w zbieraniu fascynujących wspomnień? Te pytania zadadzą sobie nie tylko fikcyjni bohaterowie, ale również myślący czytelnicy.

Książka może się spodobać także osobom, które nie przepadają za gatunkiem fantasy. Pomimo irracjonalnych zdarzeń, odbiorca skupia się nie tyle na akcji, a na przekazie. Same problemy bohaterów wydają się całkiem ludzkie, choć ich przyczyny nie są do końca oczywiste.

Autor: Radek Mamoń
Redakcja: paulina wasik

Dziękujemy wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Tytuł:
Kobieta, która wyszła za chmurę
Autor: Jonathan Carroll
Tłumaczenie: Jacek Wietecki
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 8 maja 2012 r.
Cena: 29,90 zł

Ocena:
 
Ogólna
70%
 
Ocena końcowa: 70%
 

 


 
16-05-2012, 20:39 | paulina wasik | Komentarzy w sumie: 5
Równie ciekawa była wypowiedź samego pisarza na temat "Kobiety...". Polecam wywiad! :)


 
16-05-2012, 15:33 | Narmo | Komentarzy w sumie: 382
Wydaje się bardzo ciekawe ;] Faja recka.


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   $$5#3... transmisja przerwana...