Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Raport z Północy - recenzja książki
Autor ma bardzo konkretne, dość konserwatywne poglądy. Ostro jedzie po komunie i czasach PRL (i wcale mu się nie dziwię). Dostaje się też mocno Luteranom i uchodźcom...
 08-01-2018, 20:35
 ARTUT
 3044 x przeczytano

Szczerze mówiąc, to ze Skandynawią nigdy mi nie było po drodze. Owszem, trochę interesowałem się historią Wikingów, lubię robić zakupy w IKEA, w dzieciństwie czytałem Muminki i oglądałem serial o Emilu. Śmiałem się pod nosem z filmowych perypetii Gangu Olsena i to w zasadzie tyle. Skandynawia mi w zasadzie wisiała i powiewała.

Książki Andrzeja Pilipiuka uwielbiam. Oczywiście najchętniej pochłaniam przygody Jakuba Wędrowycza, ale inne jego powieści i opowiadania także bardzo lubię. Wielokrotnie w nich można wyczytać fascynację autora, zakochanego daleką północą. Nigdy nie przeszkadzała mi jego miłość do fiordów, hanzeatyckich portów czy głazów smaganych wichrami. Andrzej ma swoje bziki. I dobrze. Odrzucają mnie ludzkie ameby, które nie mają żadnej pasji. Pasjonaci to pozytywni wariaci. Lubię ich.

Gdy pierwszy raz usłyszałem o Raporcie z Północy, to trochę się skrzywiłem. Autor zamiast machnąć kolejnego bestsellerowego Wędrowycza wziął się za pamiętniki podróżnicze. Czułem wręcz zawód. Na szczęście szybko się z niego wyleczyłem. W mojej skrzynce pojawił się przedpremierowy plik z książką Wielkiego Grafomana. Miałem okazję przeczytać ją wcześniej, ponieważ zaproponowano mi poprowadzenie premierowego spotkania z Andrzejem w Warszawie. O rety! Ale ta książka jest świetna!

Po pierwsze, chyba pierwszy raz w historii Fabryki Słów, wydawca w czarno białej książce dodał kilkanaście kolorowych, kredowych stron ze zdjęciami z pilipiukowych wypraw. Tomiszcze ma blisko 500 stron, a kolorowe ilustracje na grubszym papierze jeszcze mocniej rozpychają knigę. Zgodnie z fabryczną tradycją, okładka jest uszlachetniana lakierem UV i wypukłościami oraz ma skrzydełka. Fabrykanci wiedzą jak wydawać książki.

Raport z Północy to nie tylko opis wypraw Andrzeja Pilipiuka. To także często dygresje o kulturze, obyczajach, historii i ogólnie o życiu. Autentycznie ta książka mnie pochłonęła. To, że Wielki Grafoman pisze świetnie to już wszyscy wiedzą, a dowodem na to są kolejne świetne premiery, monstrualne nakłady i liczne wznowienia.

Autor ma bardzo konkretne, dość konserwatywne poglądy. Ostro jedzie po komunie i czasach PRL (i wcale mu się nie dziwię). Dostaje się też mocno Luteranom i uchodźcom, których fala zalała w sumie całkiem niedawno Szwecję i Norwegię oraz inne, okoliczne kraje. Pilipiuk jest wielkim wrogiem politycznej poprawności i nie przebiera w słowach. W jego wypowiedziach nie ma jednak ani odrobiny fanatyzmu. I o ile jako czytelnik niejednokrotnie nie zgadzam się z jego twierdzeniami, to Andrzej bardzo dokładnie przedstawia skąd się one wzięły.

Po zakończonej lekturze autentycznie żałowałem, że nie ma tego więcej. Pilipiuk rozpalił we mnie iskrę ciekawości. Szczerze, chciałbym zobaczyć niektóre z miejsc opisanych na kartkach Raportu z Północy.

Polecam tę lekturę. Jestem przekonany, że się nie zawiedziecie.

I jeszcze na koniec kolejne ukłony dla Fabryki Słów. Okładkowa cena tego tomiszcza to 39,90 zł. Za takie wydanie, z kolorowymi ilustracjami! Konkurencja pozamiatana!


Artur “ARTUT” Machlowski

 


Informacje dodatkowe:
 
 

Ocena:
 
Ogólna
95%%
 
Ocena końcowa: 95%
 

Wady i zalety:  
 
Świetnie wydana,
Dobra cena,
Znakomicie się czyta,
Kolorowe zdjęcia na kredowym papierze,

 
 
Chciało by się drugi tom,

 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

* * * * *

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria! Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy miłego dnia!


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Hajda na Dzikie Pola!
Złap Waszmość za szablę i ruszaj z nami na Dzikie Pola. To już druga edycja najbardziej sarmackiej gry na świecie!

* * * * *

Arena Gier do ataku!

Zachęcamy do odwiedzin w naszym nowym terminalu o kodowym oznaczeniu Arena Gier, w którym znajdziecie informacje o grach komputerowych i tematach pokrewnych

gry.valkiria.net


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Jeszcze dziś zamów nową Neuroshimę 1,5! Nie czekaj na apokalipsę!


* * * * *

Żołnierzu! Dokonując zakupów w V-Sklepie i niezależnych placówkach handlowych rozmieszczonych w całej Galaktyce nie zapominaj o wiernych sojusznikach Militarnej Sieci Valkiria!

Alianci Valkirii
Intel Polska
Cinema City
HP


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-Sklepie
Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 40

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3368365
Dziś gości: 368
Ten miesiąc: 1832
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 1396