Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Interwencja - recenzja
 26-02-2010, 12:31
 daft_count
 3409 x przeczytano

Muszę przyznać, że mam spory kłopot z tą książką. Drugi już dzień po lekturze przetrawiam ją, obracam w głowie na wszelkie możliwe sposoby, próbując złapać jakiś jeden, finalny obraz. Ale jakoś mi ciężko.

Moje kłopoty zaczęły się jeszcze przed lekturą. Dostarczył mi ich tekst zamieszczony na tylnej stronie okładki. Oto znany dobrze w naszym kraju Robin Cook, uznany na świecie mistrz thrillera medycznego. Kilka jego powieści zostało także zekranizowanych, by wspomnieć choćby słynną Epidemię. To przemawiało za wzięciem się do czytania. Dowiedziałem się jednak z krótkiego wprowadzenia, że historia traktuje o znalezieniu ossuarium (rodzaj trumny czy grobowca) z I wieku naszej ery i nowej Ewangelii, co oczywiście może zmienić losy Kościoła Katolickiego lub nawet całego świata. Brzmi znajomo, nieprawdaż? Przyznaję, że odniosłem wrażenie, iż w USA obecnie każdy pisze swoją historię rodziny Jezusa Chrystusa, odkąd pojawiła się książka Dana Browna. Sam czytałem już z dziesięć różnych pozycji na te tematy. A myśl, że lekarz pisze o archeologii i historii, tylko umacniała mnie w przekonaniu, że nic zaskakującego mnie podczas lektury nie spotka.

Jako że nie oceniam książek po okładce i umieszczonych na niej słowach, zabrałem się do czytania w najbliższy wolny weekend. I muszę przyznać, że przez większość czasu dość dobrze się bawiłem. Nawet złapałem się dwa razy na tym, że chcę jak najszybciej wrócić do lektury, w tych momentach, kiedy ktoś mi przerywał.

W Kairze, archeolog Shawn Daugherty wpada na trop znaleziska, które może zmienić świat, obalając dogmat o nieomylności papieży w sprawach wiary, co na pewno wstrząśnie wiernymi i ograniczy ich liczbę. Tego samego dnia w Nowym Jorku miejski anatomopatolog Jack Stapleton przeprowadza sekcję, z której wynika, że wizyta u kręgarza była przyczyną śmierci młodej kobiety. Ten przypadek staje się dla autora punktem wyjścia do opisania odwiecznego sporu między medycyną konwencjonalną i alternatywną. Nie jestem znawcą tematu, ale wydaje mi się, że Cook dotyka sedna w swoich rozważaniach. Zauważa, moim zdaniem słusznie, psychologiczny aspekt sprawy związany z leczeniem metodami niekonwencjonalnymi. Wszystko opiera się na wierze pacjentów w skuteczność terapii. Obaj panowie znali się dobrze w czasach studenckich. Interwencja arcybiskupa Nowego Jorku, notabene byłego kolegi, ponownie łączy ich losy. Zaczyna się gra między archeologią a wiarą, w której lekarz staje pośrodku…

W gruncie rzeczy jest to książka o wierze i jej wpływie na nasze życie. Brak tu strzelanin, porwań i nagłych zwrotów akcji. Momentami fabuła Interwencji wydaje się być po prostu naciągana. Ale to dobrze napisana powieść, od której czasami naprawdę trudno się oderwać. I dlatego tak trudno jest mi jednoznacznie ocenić tę pozycję. Sprawy nie ułatwia fakt, że tak naprawdę rozwiązanie nie za bardzo cokolwiek rozwiązuje i jest jakby trochę stworzone na siłę. Pozostaje wrażenie chęci odpowiedzi na panującą modę. Książka spodoba się raczej tej części czytelników, która ceni sprawnie napisaną prozę, bez nadmiernej dawki sensacji.

 
Autor: Krzysztof „daft_count” Mroczko
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu REBIS za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


InterwencjaTytuł: Interwencja
Autor: Robin Cook
Tytuł oryginału: Intervention
Przekład: Maciej Szymański
Oprawa: miękka
Liczba stron: 408
Wymiary: 128 x 197 mm
Seria: Thriller
ISBN: 978-83-7510-435-6


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Styczeń 2010
Cena  
33.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
50%
 
Ocena końcowa: 50%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

* * * * *

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria! Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy miłego dnia!


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Hajda na Dzikie Pola!
Złap Waszmość za szablę i ruszaj z nami na Dzikie Pola. To już druga edycja najbardziej sarmackiej gry na świecie!

* * * * *

Arena Gier do ataku!

Zachęcamy do odwiedzin w naszym nowym terminalu o kodowym oznaczeniu Arena Gier, w którym znajdziecie informacje o grach komputerowych i tematach pokrewnych

gry.valkiria.net


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Jeszcze dziś zamów nową Neuroshimę 1,5! Nie czekaj na apokalipsę!


* * * * *

Żołnierzu! Dokonując zakupów w V-Sklepie i niezależnych placówkach handlowych rozmieszczonych w całej Galaktyce nie zapominaj o wiernych sojusznikach Militarnej Sieci Valkiria!

Alianci Valkirii
Intel Polska
Cinema City
HP


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-Sklepie
Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 42

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3368629
Dziś gości: 88
Ten miesiąc: 2096
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 113