Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Raptowny fartu brak - recenzja
 29-01-2010, 12:03
 daft_count
 4118 x przeczytano

Muszę przyznać, że podchodziłem do nowego zbioru opowiadań Eugeniusza Dębskiego z pewną rezerwą. Już sam widok koszmarnej okładki nie zachęcał do czytania, musiałem dać sobie trochę czasu do namysłu. Nie szata zdobi człowieka, pomyślałem, a wrodzona ciekawość wzięła górę i rozpocząłem lekturę.

Pierwsze opowiadanie dało tytuł całemu zbiorowi. Jak dla mnie, było dość męczące, akcja zdawała się zwalniać z rozwojem wypadków, nie miało też jakieś dobrej puenty. Nie mam pojęcia, dlaczego akurat to opowiadanie zostało wybrane tytułowym.

Nieco zniechęcony zacząłem czytać kolejne opowiadanie pod tytułem Interview na Sakramenckiej Dziwce. To było wreszcie to – klasyczne s-f, dobrze napisane, oparte na niezłym pomyśle i z zaskakującym zakończeniem. Niezła rzecz, godna polecenia każdemu, kto od literatury oczekuje dotyku Tajemnicy.

Potem kilka opowiadań z tymi samymi bohaterami, trójką pilotów. Znów kosmos, wszystko na swoim miejscu w konstrukcji fabuły, dobra rozrywka. Z punktu widzenia czytelnika tak mogłoby być cały czas, bo to naprawdę dobre rzeczy. Krótka forma, świetne i zaskakujące pomysły, dobre dialogi, potknięć właściwie brak. Czwórka w pięciostopniowej skali.

Taki też jest ten zbiór właśnie. Niezbyt wyrównany poziom poszczególnych utworów towarzyszy nam cały czas. Warsztatowo, tak bardzo doświadczonemu autorowi nie można nic zarzucić. Mamy tutaj cały czas dobre, klasyczne s-f, sprawny język, wartką akcję i niezłe dialogi. Wydaje się, że najważniejszym wyznacznikiem jakości utworów pozostają pomysły, z których autor buduje swe opowieści. Niektóre historie toczą się leniwie, albo opierają na ogranym temacie (np. kontakt z obcą cywilizacją w opowiadaniu Pasożyt), a mimo to, potrafią nas pozytywnie zaskoczyć wyśmienitą i kompletnie nieoczekiwaną puentą. Są też świetne pomysły, od początku do końca noszące znamiona miniaturowych arcydzieł, jak choćby przedstawienie przeludnionego świata w Bombie DEMONA, czy cały opis historii w Krachu operacji „Szept tygrysa”, kiedy wszystko opisane jest z wielką dbałością o detal, a i tak rozwiązanie jest zupełnie nieoczekiwane.

Niestety, zdarzają się autorowi też i koszmarki w stylu …więc to chyba był On, czy Gandalf w Trójkącie Bermudzkim, których moim zdaniem równie dobrze mogłoby po prostu nie być. Są bowiem słabe i napisane jakby na siłę. Ich obecność obniża nieco ogólną notę, bo brak spójności jest widoczny. 

Opowiadanie ostatnie, czyli W krainie zaginionych bajtli jest natomiast moim ulubionym. To już nie s-f, a wspaniała opowieść grozy. Narrator wspomina tutaj dzieciństwo gdzieś na Górnym Śląsku, w robotniczej dzielnicy. Cały nastrój fantastycznie buduje użycie gwary śląskiej, a opisy rozrywek doskonale znane są każdemu dorosłemu mężczyźnie. Dodajmy do tego dość niespodziewane wyjaśnienie całej historii i mamy w efekcie utwór po prostu… fantastyczny! Moim zdaniem warto sięgnąć po całą pozycję choćby dla tego jednego opowiadania, bo jest naprawdę bardzo dobre.

Podsumowując, nowy zbiór opowiadań EuGeniusza Dębskiego jest rzeczą bardzo nierówną. Sąsiadują tutaj ze sobą utwory bardzo dobre, dobre i zwyczajnie takie sobie, lub nawet mierne. Ale taka jest też chyba specyfika większości antologii. I dlatego też tak naprawdę uważam, że pomimo wszystkich słabszych historii i tak warto sięgnąć po ten zbiór. Większość opowiadań na pewno warto poznać. Kilka godzin rzetelnej rozrywki zapewnione, bez obaw.

 
Autor: Krzysztof „daft_count” Mroczko
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski
 

Raptowny fartu brakTytuł: Raptowny fartu brak
Autor: Eugeniusz Dębski
Wymiary: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
Liczba stron: 528
Seria: Asy polskiej fantastyki
ISBN-13: 978-83-7574-023-3


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Czerwiec 2009
Cena  
34.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
70%
 
Ocena końcowa: 70%
 

Komentarze:


 
29-01-2010, 12:46 | Sharn | Komentarzy w sumie: 1071
Gratuluję debiutu! Oby tak dalej.Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

* * * * *

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria! Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy miłego dnia!


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Hajda na Dzikie Pola!
Złap Waszmość za szablę i ruszaj z nami na Dzikie Pola. To już druga edycja najbardziej sarmackiej gry na świecie!

* * * * *

Arena Gier do ataku!

Zachęcamy do odwiedzin w naszym nowym terminalu o kodowym oznaczeniu Arena Gier, w którym znajdziecie informacje o grach komputerowych i tematach pokrewnych

gry.valkiria.net


* * * * *

Kwatermistrz poleca!

Jeszcze dziś zamów nową Neuroshimę 1,5! Nie czekaj na apokalipsę!


* * * * *

Żołnierzu! Dokonując zakupów w V-Sklepie i niezależnych placówkach handlowych rozmieszczonych w całej Galaktyce nie zapominaj o wiernych sojusznikach Militarnej Sieci Valkiria!

Alianci Valkirii
Intel Polska
Cinema City
HP


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-Sklepie
Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 129

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3368637
Dziś gości: 96
Ten miesiąc: 2104
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 113