Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Hartland. Pieszo przez Amerykę - recenzja
 18-07-2013, 23:38
 Zgred
 3989 x przeczytano

Wolfgang Büscher wybrał się w pieszą podróż przez Amerykę. Była to jednak droga nietypowa. Do tej pory spotkałem się z kilkoma relacjami pisarzy, czy motocyklistów, którzy przemierzyli Stany Zjednoczone wszerz ze wschodu na zachód, bądź odwrotnie. Natomiast niemiecki dziennikarz postanowił rozpocząć swoją podróż w Kanadzie, a zakończyć ją w Meksyku i tym samym przemierzyć Amerykę przez sam środek z północy na południe.

Dla Wolfganga Buschera piesza podróż przez Stany niewątpliwie była trudna i wymagała wiele wysiłku oraz wyrzeczeń. Jednak, wbrew pozorom, to nie warunki atmosferyczne, kłopoty ze znalezieniem noclegu, czy sytuacja finansowa były największą przeszkodą w czasie całej podróży. Największym problemem było samo przekroczenie granicy i wjazd do USA. Niefortunnie bowiem, Niemiec trafił na wykorzystującego swój status celnika, który nieudolnie próbował zatrzymać go na przejściu granicznym.

Lektura Hartlandu przypominała mi historie z książek moich ulubionych pisarzy amerykańskich: Cormaca McCarthy’ego, Erskine’a Caldwella, Williama Faulknera, czy wreszcie Johna Steinbecka. Dziennikarz niejednokrotnie spotykał postaci, które mogłyby być bohaterami któregoś z dzieł tych wielkich autorów, a także miejsca idealnie nadające się na scenerie powieści, czy opowiadania. Mimo iż Ameryka wygląda już inaczej, niż ta z książek wspomnianych prozaików, to w życiu amerykanów nadal widoczne są pozostałości po świecie „rednecków”, kowbojów i wielkich rancz. Do którego, de facto, wielu z nich ma ogromny sentyment do dziś.

Hartland to nie tylko chwytająca za serce opowieść o podróży, ale także pełen anegdot przekrój społeczeństwa amerykańskiego. Wolfgang Büscher przebył kilkaset kilometrów, rozpoczynając podróż brnąc przez śniegi w puchowej kurtce, a zakończył ją w piekącym skwarze na pustyni przy granicy z Meksykiem. Po drodze odwiedził nie tylko małe wioski, rezerwaty i duże metropolie, ale także regionalne muzea, tematyczne knajpki, budynek, z którego strzelano do Keneddy’ego, miasta-widma i opuszczone rancza.

Wszystkim serdecznie polecam Hartland. Wciągająca, pełna wzruszających momentów, opowieść Europejczyka, który w przejrzysty, bezstronny i obiektywny sposób relacjonuje kolejną wielką przygodę ze swojego życia. Od granicy z Kanadą, przez całą podróż, zmagając się z poczuciem, że wszyscy wokół uważają go za dziwaka i kogoś obcego, nie poddał się, a wszystkie przeciwności losu obracał w pozytywne bodźce.

Hartland to także krótka historia USA, garść informacji o losach Indian, lokowaniu miast, czy przybyciu Europejczyków do Ameryki. Autor bardzo chciał poznać codzienne życie ludzi mieszkających na peryferiach, w małych miasteczkach czy wręcz na pustkowiach, poza Nowym Jorkiem lub innym wielkim miastem znanym z telewizji i kojarzonym nierozerwalne z USA. Wolfgang Büscher ukazał ten kraj zarówno ze strony znanej ze stereotypów, jak i tej nieznanej, bądź błędnie ocenianej. Jeden z takich przypadków miał miejsce w Teksasie. Wcześniej wielokrotnie ostrzegany by nie zapędzać się tam pieszo, nie mówiąc już o szansach na znalezienie osoby, która weźmie go „na stopa”. Zaskoczony, nie miał problemu z gościnnością i transportem. Chociażby dla takich historii warto sięgnąć po Hartland. Pieszo przez Amerykę.

Wydawnictwo Czarne po raz kolejny serwuje fenomenalną opowieść. Wysoki poziom kolejnego tytułu spod tego szyldu powoduje, że w ciemno mogę czytać tytuły z ich oferty.

Autor: Jakub "Zgred" Krasny
Redakcja: Piotr "Szutter" Żurek

Dziękujemy wydawnictwu Czarne za udostępnienie egzemplarza do recenzji!


Seria wydawnicza Orient Express

Tytuł: Hartland. Pieszo przez Amerykę.
Autor: Wolfgang Büscher
Wydawca: Wydawnictwo Czarne
Data wydania: Kwiecień 2013
Cena: 34,90 zł
Liczba stron: 278
Okładka: miękka, foliowana

Ocena:
 
Ogólna
90%
 
Ocena końcowa: 90%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy na stronie
poświęconej twórczości
Stephenie Meyer:
 
* * *
 
Zapraszamy
na nasze
 
* * *
 
Odwiedź koniecznie
naszą stronę główną
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-SklepieCzy kupisz Przed świtem?

Oczywiście!!!
308  Głosów (57%)
Raczej tak
14  Głosów (2%)
Nie wiem
9  Głosów (1%)
Nie
8  Głosów (1%)
Mam zamiar ją wygrać w konkursie :)
33  Głosów (6%)
Aaaaaa!!!... KOCHAM EDWARDA CULLENA!!!
160  Głosów (30%)

Ankieta wygasła

Archiwalne

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 60

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3436382
Dziś gości: 571
Ten miesiąc: 12500
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 479