Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
Valkiria - Polub nas na Fejsie
  
Cienie Pojętnych #2: Klęska Ważki - recenzja
 10-03-2010, 11:39
 Zgred
 3777 x przeczytano

Sięgając po drugi tom cyklu Cienie Pojętnych byłem pełen obaw czy będzie on równie ciekawy jak pierwszy. Otóż muszę powiedzieć, że Klęska Ważki bardzo przypadła mi do gustu. Moim zdaniem autor pisząc cykl założył, że pierwszy tom będzie wprowadzeniem w świat Nizin i krajów sąsiednich, a w kolejnych dwóch tomach znacząco rozwinie się fabuła, konflikty i dojdzie do zapowiadanych w Imperium Czerni i Złota bitew.

Może krótko o fabule. Po ciężkich doświadczeniach drużyna Stenwolda Makera zmuszona jest się rozdzielić. Zagrożenie ze strony Imperium Os jest na tyle wielkie, iż trzeba ostrzec inne państwa-miasta Nizin o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Każdy dostaje bardzo ważne zadanie, które może przypłacić życiem. Rozłąka nie jest przyjemna, jednak by ocalić swój kraj trzeba podjąć niebezpieczną wędrówkę. Tymczasem wojna zaczyna się na całego. Bezwzględne Imperium podbija miasto za miastem pozostawiając za sobą tylko zgliszcza. Sytuacja jest na tyle napięta, że odwieczni wrogowie muszą zjednoczyć się przeciwko miażdżącej sile osowców. Nadchodzi czas, kiedy nie można zostać obojętnym. Jesteś sojusznikiem albo przeciwnikiem Imperium. Nieważne z kim u boku przyjdzie ci walczyć.

W Klęsce Ważki fabuła jest znacznie żwawsza i bardziej dynamiczna niż w  pierwszym tomie Cieni Pojętnych. Wychodzi na jaw kto jest sojusznikiem, a kto zdrajcą. Akcja co chwilę przenosi się między różnymi miastami Nizin, Wspólnoty oraz Imperium, ukazując straszliwe bitwy o przetrwanie. Dochodzi do wielu starć, a momentami książka przypomina relację korespondenta wojennego. Wielu bohaterów obejmuje bardzo odpowiedzialne funkcje wojskowe.  Podobnie jak w pierwszym tomie, sytuacja ukazywana jest z kilku stron. W Imperium Czerni i Złota były to wizje Imperium oraz grupy Stenwolda Makera. Natomiast tutaj akcja przedstawiana jest z perspektywy każdego uczestnika konfliktu. Bardzo spodobał mi się ten sposób narracji, gdyż mogłem sobie zobrazować, jak wojnę postrzega każda z ras. Drugi tom Cieni Pojętnych jest zdecydowanie bardziej nasycony fabułą. Dochodzi do naprawdę niesamowitych zwrotów akcji. Pojawiają się nowi bohaterowie, a starzy ulegają wielu przemianom. Powieść bardzo wciąga, a dynamika nie daje chwili wytchnienia. Z każdą stroną coraz bardziej chciałem poznać przyszłe rozwiązanie potyczek. 

Mam jednak kilka zastrzeżeń. To, co w pierwszej części wydawało mi się ciekawe, w drugiej bardzo męczyło. Chodzi o nadanie ludzkim rasom nazw i cech owadów. Momentami miałem wrażenie jakbym oglądał Dawno temu w trawie. W Klęsce Ważki pojawiło się ich znacznie więcej niż w tomie pierwszym i moim zdaniem wprowadziło niepotrzebny zamęt. Kolejnym minusem jest niestety opis bitew. Występują przez całą książkę, są bardzo dynamiczne jednak w ogóle nie czułem w nich brutalności. Czytając miałem wrażenie, iż autor celowo chciał napisać „grzeczną” powieść. Krwi jest tyle co kot napłakał. Nie jestem chory na głowę, nie wymagam od książek rozpłatanych ciał i latających wnętrzności, jednak odrobina agresji na pewno by nie zaszkodziła. Skoro autor zdecydował się opisywać przez 680 stron wojnę, mógł ukazać jak wygląda naprawdę.

Jak na razie cykl Adriana Tchaikovskiego bardzo mnie zaciekawił. Autor przedstawił naprawdę dużo dobrych wątków. W ukazanych do tej pory dwóch powieściach pojawiają się motywy wojenne, miłosne, szpiegowskie i przede wszystkim fantastyczne. Z Klęską Ważki przeżyłem kilka ciekawych chwil. Po bitwach, które stoczyli bohaterowie, z niecierpliwością oczekuję, jaki będą miały one skutek w dalszym toku akcji. Bardzo chętnie sięgnę po trzeci tom, gdyż (jak to zwykle bywa!) drugi  pozostawił wiele niewyjaśnionych sytuacji. Polecam!

 
Autor: Jakub „Zgred” Krasny
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski
 
Dziękujemy wydawnictwu REBIS za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
 

Cienie Pojętnych #2: Klęska WażkiTytuł: Cienie Pojętnych #2: Klęska Ważki
Autor: Adrian Tchaikovsky
Tytuł oryginału: Dragonfly Falling
Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Wymiary: 132 x 202 mm
Liczba stron: 680
Oprawa: miękka
Seria: Fantasy
ISBN: 978-83-7510-419-6 

Zobacz recenzję: Cienie Pojętnych #1: Imperium Czerni i Złota


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Styczeń 2010
Cena  
39.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy na stronie
poświęconej twórczości
Stephenie Meyer:
 
* * *
 
Zapraszamy
na nasze
 
* * *
 
Odwiedź koniecznie
naszą stronę główną
Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Szukaj

Nowości w V-SklepieCzy kupisz Przed świtem?

Oczywiście!!!
308  Głosów (57%)
Raczej tak
14  Głosów (2%)
Nie wiem
9  Głosów (1%)
Nie
8  Głosów (1%)
Mam zamiar ją wygrać w konkursie :)
33  Głosów (6%)
Aaaaaa!!!... KOCHAM EDWARDA CULLENA!!!
160  Głosów (30%)

Ankieta wygasła

Archiwalne

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 55

Statystyki wizyt:
Wizyty: 3455325
Dziś gości: 131
Ten miesiąc: 249
Rekord gości: 43842
Gości wczoraj: 118