Valkiria Network - Artykuły > Literatura > Recenzje > Cienie Pojętnych #1: Imperium Czerni i Złota - recenzja

http://valkiria.net/index.php?p=articles&area=14&id=15371&type=review


Cienie Pojętnych #1: Imperium Czerni i Złota - recenzja
 09-12-2009, 11:40
 Zgred
 3804 x przeczytano

Adrian Tchaikovsky, autor książki Imperium Czerni i Złota, która znalazła się na top liście 10 najlepszych tytułów SF wg brytyjskiego Amazonu 2008 roku, miał bardzo ciekawy pomysł na powieść. Teraz, gdy zostało wydanych już tyle tytułów fantastycznych, trudno o innowacyjny i ciekawy koncept. Pierwszy tom cyklu Cienie Pojętnych naprawdę bardzo mi się spodobał.

W świecie pełnym podziałów i rywalizacji każda z ras walczy o dominację. W zależności od posiadanych cech ludzie podzieleni są na swego rodzaju plemiona - żuki, ćmy, ważki, pająki, osy i inne. Wzajemnie się nienawidzą, jednak dla pieniędzy są w stanie ze sobą handlować. Poszczególne państwa-miasta starają się wybić nowymi odkryciami i wynalazkami. Od pewnego czasu, dzięki bardzo korzystnym traktatom handlowym i spokojnym życiu, nikt nie zwraca uwagi na coraz lepiej rozwijające się Imperium Os – tytułowe Imperium Czerni i Złota.

Stenwold Maker jest świadkiem zagłady Myny. Zostaje ona podbita przez plemię oso-podobnych, których zbroje mają przypominać chitynowy pancerz os. Udaje mu się uciec i pragnie przekazać innym miastom zbliżające się niebezpieczeństwo. Osiąga wysokie stanowisko w Kolegium, jest trenerem sztuk walki oraz konstruktorem maszyn. Nikt jednak nie chce słuchać jego wywodów na ten temat, władcy państw-miast ignorują złe zamiary Imperium wobec nic nieznaczącego partnera jakim jest Myna. Jedyne na czym im zależy to utrzymanie dobrych stosunków z ludźmi spod sztandaru Czerni i Złota. Bezradny Stenwold postanawia wziąć spawy we własne ręce, chcąc zatrzymać najazd Imperium. Kilkanaście lat po zagładzie Myny wysyła czwórkę swoich wychowanków, żeby nawiązali kontakt z siatką szpiegowską w innym mieście -  Helleronie. Młodymi agentami zostają dwaj wojownicy i dwie wojowniczki: Salma, Totho, Che i Tynisa. Brak doświadczenia szybko daje się we znaki i młodzieńcy zostają zdemaskowani. Od tej chwili plan Stenwolda ulega diametralnej zmianie, a fala Czerni i Złota zalewa miasta Nizin i Wspólnoty.

Imperium Czerni i Złota dostarcza wielu wrażeń i ciekawych zwrotów akcji. Lektura bywa zaskakująca i naprawdę wciąga. Czyta się ją bardzo lekko i z chęcią sięgnę po następny tom cyklu. Ogromny plus należy się autorowi za sposób prowadzenia narracji. Śledząc historię bohaterów mogłem poznać sposób wizji świata z obu stron konfliktu i dowiedzieć się co o tej samej sprawie myślą osy i reszta społeczeństwa. Mam jednak zastrzeżenia do kilku rzeczy, które mogły zostać bardziej dopracowane lub w ogóle pominięte. Jedną z nich jest fakt, że ludzie posiadają skrzydła, co w momentach gdy latali nadawało trochę sztuczności akcji. Nie przypadły mi do gustu także opisy pojedynków, które są zbyt długie i mało dynamiczne.

Tytułem podsumowania chciałem powiedzieć, że cała historia Imperium Czerni i Złota jest dobrze dopracowanym i przede wszystkim spójnym zbiegiem wydarzeń. Nie ma tutaj niejasności, co sprawia naprawdę dużą frajdę, szczególnie po przeczytaniu innej, wymagającej sporego skupienia, książki. Polecam tym, którzy chcą dobrze spędzić parę wieczorów. Powieść jest dosyć obszerna i mam nadzieję, że kolejne części nie zawiodą po ciekawym wstępie cyklu i autor, syn polskich emigrantów, jeszcze mile mnie zaskoczy.

 
Autor: Jakub „Zgred” Krasny
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski
 
Dziękujemy wydawnictwu REBIS za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
 

Cienie Pojętnych #1: Imperium Czerni i Złota


 
Tytuł: Cienie Pojętnych #1: Imperium Czerni i Złota
Autor: Adrian Tchaikovsky
Tytuł oryginału: Empire in Black and Gold
Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Wymiary: 132 x 202 mm
Liczba stron: 632
Oprawa: miękka
Seria: Fantasy
ISBN: 978-83-7510-295-6

Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Październik 2009
Cena  
35.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.