Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
     
Empik.com
Valkiria - Polub nas na Fejsie
     (0|0)
  
COBI: Makieta Powstania Warszawskiego - zapowiedź
08-08-2017, 16:00 | 681 x przeczytano | ARTUT
Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego postanowiłem przygotować specjalną makietę walczącej Warszawy.

Od kiedy pamiętam, zawsze moją ulubioną zabawką były klocki LEGO. W czasach mojego dzieciństwa można było je w Polsce kupić jedynie za obce waluty w Pewexach. Na moje szczęście ojciec, który pracował przez kilka lat w zachodnich Niemczech, przywiózł kilka dużych zestawów mnie i mojemu starszemu bratu (głównie modele z serii kosmicznej). Gdy miałem już naście lat, fascynowały mnie głównie serie średniowieczne (szczególnie ta z Robin Hoodem) oraz pirackie, które można było już kupować za złotówki. Przy każdej okazji (Boże Narodzenie, urodziny, koniec roku szkolnego) oczywiście oczekiwałem od rodziny wyłącznie prezentów w postaci klocków LEGO. Uzbierałem tego sporą kolekcję. Byłem częstym uczestnikiem wystaw, które zawsze robiły na mnie ogromne wrażenie. Moim największym marzeniem z dzieciństwa była praca w LEGO, która polegałaby wyłącznie na budowie makiet, organizowaniu wystaw i ewentualnie w wolnym czasie na składaniu nowych zestawów autorskich :)

Zawsze fascynowała mnie historia a w szczególności II wojna światowa i nieprzerwanie liczyłem na to, że LEGO wyprodukuje zestawy z tego okresu (w zasadzie m.in. w serii Indiana Jones pojawiło się kilka takich modeli).

Dlatego nie jest dziwne, że teraz jako duży chłopiec kompletnie zakochałem się w drugowojennej serii COBI. Moja kolekcja obejmuje już kilkadziesiąt modeli w tym kilka powtórek. Z uzbieranych figurek mógłbym już wystawić sporą armię na wiele frontów.

Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które COBI uczciło wydaniem dwóch specjalnych modeli (powstańczy pojazd pancerny “Kubuś” i zdobyczny czołg Pantera czyli powstańcza “Magda”) postanowiłem przygotować specjalną makietę walczącej Warszawy.

Do budowy zużyłem kilkanaście zeszytów czterech edycji pisma “Bitwa o Berlin” zawierających najwięcej elementów potrzebnej mi scenerii. Są to:

WD-5560 - Mury, zasieki, worki - Bitwa o Berlin #11

WD-5582 - Mury, okna, el. barykady - Bitwa o Berlin #33

WD-5587 - Ruiny, płomienie, detale ulicy - Bitwa o Berlin #38

WD-5593 - Ruiny banku, elementy otoczenia - Bitwa o Berlin #44

 

Bardzo zależało mi na budowie dużych, masywnych i atrakcyjnych budynków (kamienic, kościołów, ruin). Przed rozpoczęciem pracy przejrzałem kilkadziesiąt fotografii powstańczej Warszawy by możliwie najwierniej odwzorować istniejące w tych czasach miejsca.

 

Kamienica #1

Jako pierwszy stworzyłem model zawalonej kamienicy z ocalałą frontową elewacją. Nie ukrywam, że jestem z tej pracy najbardziej zadowolony. Oczywiście planuję ją jeszcze rozbudować (m.in. o uszkodzoną więźbę dachową, gruzowisko, meble i bardziej atrakcyjną klatkę schodową). Na pewno czeka mnie jeszcze wiele dłubaniny, ale już teraz uważam, że model jest bardzo atrakcyjny. Szczególnie cieszy mnie duża liczba balkonów, na których planuję rozstawić ostrzeliwujące się figurki Powstańców.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Kamienica #2

Przy tym modelu już trochę ostudziłem swoje budownicze zapędy by nie zużyć za wiele klocków. Za priorytet uznałem dużą liczbę kolejnych modeli (głównie frontów budynków) a nie szczegółową rozbudowę wnętrza, która pochłania zbyt wielkie ilości klocków. W tym budynku zależało mi na przestronnym balkonie głównym, na którym planuję ustawić osłonięte workami z piaskiem gniazdo ciężkiego karabinu maszynowego.

 

 


 

Bank #3

Ten budynek stworzyłem głównie po to, by w jego bramie mógł zmieścić się jakiś pojazd (motocykl z koszem, Kubelwagen czy nawet powstańczy Kubuś). Nie zabrakło przestronnego balkonu (nie lubię ukrywać figurek w budynkach gdyż są przez to po prostu mało widoczne. Okna dodatkowo “pozabijałem” deskami, które zwiększają moim zdaniem atrakcyjność modelu. Trochę brakuje mi tu jeszcze detali, o których wkrótce pomyślę (np. zamienię płytkę z zegarem na napis “Bank”). W miarę dostępnych klocków chcę jeszcze rozbudować nieco wnętrze budynku o gruzowisko.

 

 

 

 

 

Kościół #4

Jestem bardzo zadowolony z tego modelu. Fabrycznie uszkodzone klocki prezentują się w nim znakomicie. Nie do końca jestem zadowolony z dachu. Planuję go jeszcze w przyszłości poprawić. Dodatkowo, ze względu na to, że nie brakuje mi klocków, z których można wybudować stylizowane kolumny, chcę rozbudować wnętrze kościoła. Oczywiście dla uproszczenia i oszczędności klocków i ten gmach będzie zawalony. Myślę także o dodatkowych elementach wystroju (np. kościelne ławki czy organy).

 

 

 

 

Ponieważ mam jeszcze niewielki zapas klocków, które mi zostały z zestawów “Bitwa o Berlin” chcę wybudować jeszcze kilka mocno zrujnowanych kamienic (na pewno z witrynami sklepów, których w aktualnych modelach mi brakuje). Chcę również zbudować dużą, powstańczą barykadę (nie brakuje mi worków z piaskiem), oraz stary, zadrzewiony, zrujnowany cmentarz). Moim aktualnie największym problemem jest brak dużych płytek, które można użyć do budowy ulic czy podwórek.

Oczywiście modele chce uzupełnić figurkami, namalowanymi na murach znakami Polski Walczącej, a także elementami scenerii (beczkami, ławkami, słupami ogłoszeniowymi itp.).

Budowa powyższych czterech modeli zajęła mi dwa, krótkie wieczory. Szacuję, że zbudowanie całej makiety zajmie mi jeszcze co najmniej kilkanaście godzin. Oczywiście efektem końcowym z pewnością się podzielę i opublikuję fotografie.

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości pojawią się w serwisie Facebook na stonie Valkiria Network.

 

Bardzo dziękuję członkom grupy Cobimaniacy w serwisie Facebook za wiele inspiracji i Cezaremu Augustynowi za pomoc w budowie.

 

UWAGA KONKURS!

Chcesz wygrać model powstańczego pojazdu pancernego “Kubuś”? Wystarczy tylko, że polubisz stronę Valkiria Network na Facebook i zarejestrujesz się w serwisie internetowym Valkiria Network zakładając swój profil użytkownika. Napisz w komentarzu pod tym artykułem jaki budynek lub epizod z Powstania Warszawskiego powinien Twoim zdaniem pojawić się na na klockowej makiecie i zgłoś ten fakt w prywatnej wiadomości na Facebook podając swój pseudonim z Valkirii. Spośród autorów wszystkich odpowiedzi wybierzemy (lub wylosujemy) jednego zwycięzcę. Macie czas do poniedziałku 28 sierpnia do godz. 12:00. Zwycięzcę ogłosimy na łamach serwisu internetowego Valkiria Network.


Informacje dodatkowe:
 
 

 
Komentarze:


 
30-08-2017, 09:55 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4642
Inżynier: gratulujemy wygranej :D


 
12-08-2017, 11:25 | inżynier | Komentarzy w sumie: 2
Posiadanie tego sprzętu zarówno pozwoliło skontaktować się z zachodnią Europą, dzięki powstańcy otrzymali broń ,ale również podniosło na duchu wielu ludzi słuchających Radia Polskiego.
Życzę powodzenia w pracy nad makietą i z niecierpliwością czekam na efekt końcowy :)


 
12-08-2017, 11:23 | inżynier | Komentarzy w sumie: 2
Witam,
Moim zdaniem konstrukcją ,która powinna znaleźć się na makiecie jest budynek PKO przy ul. Świętokrzyskiej r. ul. Jasnej. Znajdowała się tam jedna z dwóch radiostacji posiadanych przez powstańców- Błyskawica. Dzięki niej można było odbierać zaszyfrowane informacje z Londynu o zrzutach broni, wysyłać meldunki, oraz nadawać audycje Polskiego Radia ,które nadawane były cztery razy dziennie o 9.45, 14.00, 19.30 i 22.00.


 
08-08-2017, 16:08 | ARTUT | Komentarzy w sumie: 4642
Finalną wersję makiety będziecie mogli zobaczyć na żywo w dniach 12-13 sierpnia (sobota i niedziela) na stoisku Valkiria Network w trakcie Cracow Game Days na hali EXPO w Krakowie. Więcej szczegółów na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1726299350748501/Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria. Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy owocnej służby!!

* * *
Zaciągnij się do jednostki lub zostań jej dowódcą!

* * *

Szukasz kontaktu z V-Sztabem? Napisz do nas: kontakt[at]valkiria.net

* * *

Wrogą propagandę należy zwalczać! Do tego najlepiej nadaje się rakieta naprowadzana VX456.

* * *


Gdy zostaniesz ranny na polu bitwy, pamiętaj by wzywać Podsystem Medyczny tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia wszystkich funkcji życiowych. Nieuzasadnione wezwania będą karane!

* * *

W przypadku utraty łączności z Terminalem Głównym nie zapominaj o Podręcznym Zestawie Samobójczym!

* * *
Jak wykonać pioruna kulistego
Mali YouTuberzy
Przywita się..
Super oferta na nowe...
Studia - jakie?
Co ostatnio przeczytałam(em)?
Ostatnio słuchałem...
W jaką planszówkę ostatnio...
gdzie kupujecie?
Assassin's Creed [x360]


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 16

Statystyki wizyt:
Wizyty: 2951460
Dziś gości: 155
Ten miesiąc: 5032
Rekord gości: 11493
Gości wczoraj: 227
Tako milczy Zaratustra - plansze


Saga o Atlasie i Axisie #3 - plansze


Ralph Azham #8: Nie pochwycisz płynącej rzeki - plansze


Ostatki - plansze


Layers of Fear - screeny


Najnowsze pliki

Interior #1
Interior jest biuletynem z fanowskimi materiałami do gry fabularnej...
Ja, Diablica - fragment
Ymar - fragment
Nowa Fantastyka 08/2010 - zapowiedź
Powrót do Katedry Szkarłatnych Witraży - raport z sesji Klanarchii

$$5#3... transmisja przerwana...

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera
Magazyn Valkiria
Propaganda
V-Game
E-mail
Imię
Format

-->