Valkiria Network | V-Game | Gry komputerowe | Ogniem i Mieczem | Gry fabularne | Dzikie Pola | Neuroshima | Świat Mroku | Warhammer
Film | Star Wars | Literatura | Andrzej Pilipiuk | Jacek Komuda | Zmierzch | Komiks | Planszówki | Karcianki | Wędrowycz | Bitewniaki | II wojna światowa
     
Gry w Muzeum
Valkiria - Polub nas na Fejsie
     (0|0)
  
Dunkierka - recenzja filmu
26-07-2017, 23:23 | 483 x przeczytano | ARTUT
"Dunkierka" to w skrócie opowieść o tchórzostwie, ratowaniu własnych tyłków bez względu na cenę i zachowawczej polityce. Jest tam także mocny wątek erotyczny, którego głównym motywem jest próba "wyruch$%#nia" Francuzów przez Anglików ;)

W internecie o "Dunkierce" pisano, że to następca "Szeregowca Ryana". Oj mocno na wyrost to porównanie, bo do historii o poszukiwaniu jednego z czterech braci Ryanów zrzuconego w Normandii, ciężko porównać jakikolwiek inny obraz. Jeśli chodzi o filmy dotyczące II wojny światowej, to jest niekwestionowanym królem. Ale trzeba przyznać, że najnowszy film w reżyserii Christophera Nolana (który jest również autorem scenariusza) jest naprawdę bardzo dobry i warto się wybrać do kina, a w szczególności do IMAX gdzie wrażenia są naprawdę fenomenalne.

"Dunkierka" to w skrócie opowieść o tchórzostwie, ratowaniu własnych tyłków bez względu na cenę i zachowawczej polityce. Jest tam także mocny wątek erotyczny, którego głównym motywem jest próba "wyruch$%#nia" Francuzów przez Anglików ;)

A tak zupełnie poważnie, to historia opowiada o ewakuacji brytyjskich i francuskich żołnierzy z ogarniętej wojną, kontynentalnej Europy. 400 000 uzbrojonych po zęby wojaków umknęło przed Niemcami do małego, francuskiego miasteczka, gdzie na okrętach Marynarki Królewskiej, ale także cywilnych kutrach, łodziach a nawet małych jachtach, baliach i łupinach od orzechów, wyruszyli pod ciepłą pierzynę swoich mam w Wielkiej Brytanii. Blisko 70 000 z nich się to nie udało i przepłacili to śmiercią lub obozem jenieckim.

Broń Boże nie twierdzę, że byli tam sami tchórze. Cała ta sytuacja była głównie "zasługą" złego dowodzenia i fatalnej polityki. Ale to temat dla historyków. Skupmy się na samym filmie.

Bo film jest naprawdę bardzo dobry. Cała historia jest opowiedziana z perspektywy kilku jej uczestników, co buduje nam stopniowo cały obraz tych wydarzeń. Wiele scen pokazuje nam bardzo różne postawy ludzi, których zachowania są dalece skrajne. Mądry scenariusz, który zachęca widza do własnej oceny historii, okraszony jest świetną grą aktorską i bardzo dobrymi efektami specjalnymi. Dodatkowo w kinie IMAX dźwięk jest NIESAMOWITY i wybuchy, strzały czy ryk samolotów, potrafią doprowadzić do ciarek na plecach.

Zdjęcia są bardzo dobre, choć szczerze brakowało mi trochę prawdziwie epickich ujęć znanych choćby właśnie z "Szeregowca Ryana", "Kompanii Braci" czy "Stalingradu". Czasem miałem też wrażenie, że producent chciał przyoszczędzić trochę dolarów zmniejszając kadr. Ogólnie wychodząc z kina wciąż krążyła mi po głowie myśl, że ktoś chciał troszkę przyoszczędzić i za dużo nie wydać.

Nie zmienia to faktu, że "Dunkierka" to film godny polecenia i warto wybrać się do kina by go obejrzeć. Muzyka Hansa Zimmera choć nie jest tak epicka jak w "Piratach z Karaibów", "Sherlocku Holmesie", "Helikopterze w Ogniu" czy wreszcie w "Gladiatorze", też sprawia, że wrażenia się potęgują.

Jedyne do czego można w zasadzie się przyczepić do tego filmu to fakt, że nie jest tak dobry jak kilku jego poprzedników i że nie opowiada historii np. zdobycia Monte Cassino czy obrony Tobruku.

 

Artur "ARTUT" Machlowski

 


Informacje dodatkowe:
 
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

Wady i zalety:  
 
- to po prostu dobry film,
- zdjęcia,
- gra aktorska,
- scenografia,
- muzyka,

 
 
- nie jest epicki,
- brakuje motywu muzycznego, który na stałe zostaje w głowie,

 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.
   

Witamy w terminalu Militarnej Sieci Valkiria. Wszystkim rekrutom przypominamy o obowiązku rejestracji swych danych w celu podjęcia służby w siłach zbrojnych MSV.

Życzymy owocnej służby!!

* * *
Zaciągnij się do jednostki lub zostań jej dowódcą!

* * *

Szukasz kontaktu z V-Sztabem? Napisz do nas: kontakt[at]valkiria.net

* * *

Wrogą propagandę należy zwalczać! Do tego najlepiej nadaje się rakieta naprowadzana VX456.

* * *


Gdy zostaniesz ranny na polu bitwy, pamiętaj by wzywać Podsystem Medyczny tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia wszystkich funkcji życiowych. Nieuzasadnione wezwania będą karane!

* * *

W przypadku utraty łączności z Terminalem Głównym nie zapominaj o Podręcznym Zestawie Samobójczym!

* * *
Jak wykonać pioruna kulistego
Mali YouTuberzy
Przywita się..
Super oferta na nowe...
Studia - jakie?
Co ostatnio przeczytałam(em)?
Ostatnio słuchałem...
W jaką planszówkę ostatnio...
gdzie kupujecie?
Assassin's Creed [x360]


Profil użytkownika
Pseudonim

Hasło

Zapisz login

Przypomnij hasło!
Rejestracja

Na służbie:
Żołnierze: 0

Cywile: 17

Statystyki wizyt:
Wizyty: 2951460
Dziś gości: 155
Ten miesiąc: 5032
Rekord gości: 11493
Gości wczoraj: 227
Tako milczy Zaratustra - plansze


Saga o Atlasie i Axisie #3 - plansze


Ralph Azham #8: Nie pochwycisz płynącej rzeki - plansze


Ostatki - plansze


Layers of Fear - screeny


Najnowsze pliki

Interior #1
Interior jest biuletynem z fanowskimi materiałami do gry fabularnej...
Ja, Diablica - fragment
Ymar - fragment
Nowa Fantastyka 08/2010 - zapowiedź
Powrót do Katedry Szkarłatnych Witraży - raport z sesji Klanarchii

$$5#3... transmisja przerwana...

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera
Magazyn Valkiria
Propaganda
V-Game
E-mail
Imię
Format

-->