Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Dunkierka - recenzja filmu
26-07-2017, 23:23 | 1503 x przeczytano | ARTUT
"Dunkierka" to w skrócie opowieść o tchórzostwie, ratowaniu własnych tyłków bez względu na cenę i zachowawczej polityce. Jest tam także mocny wątek erotyczny, którego głównym motywem jest próba "wyruch$%#nia" Francuzów przez Anglików ;)

W internecie o "Dunkierce" pisano, że to następca "Szeregowca Ryana". Oj mocno na wyrost to porównanie, bo do historii o poszukiwaniu jednego z czterech braci Ryanów zrzuconego w Normandii, ciężko porównać jakikolwiek inny obraz. Jeśli chodzi o filmy dotyczące II wojny światowej, to jest niekwestionowanym królem. Ale trzeba przyznać, że najnowszy film w reżyserii Christophera Nolana (który jest również autorem scenariusza) jest naprawdę bardzo dobry i warto się wybrać do kina, a w szczególności do IMAX gdzie wrażenia są naprawdę fenomenalne.

"Dunkierka" to w skrócie opowieść o tchórzostwie, ratowaniu własnych tyłków bez względu na cenę i zachowawczej polityce. Jest tam także mocny wątek erotyczny, którego głównym motywem jest próba "wyruch$%#nia" Francuzów przez Anglików ;)

A tak zupełnie poważnie, to historia opowiada o ewakuacji brytyjskich i francuskich żołnierzy z ogarniętej wojną, kontynentalnej Europy. 400 000 uzbrojonych po zęby wojaków umknęło przed Niemcami do małego, francuskiego miasteczka, gdzie na okrętach Marynarki Królewskiej, ale także cywilnych kutrach, łodziach a nawet małych jachtach, baliach i łupinach od orzechów, wyruszyli pod ciepłą pierzynę swoich mam w Wielkiej Brytanii. Blisko 70 000 z nich się to nie udało i przepłacili to śmiercią lub obozem jenieckim.

Broń Boże nie twierdzę, że byli tam sami tchórze. Cała ta sytuacja była głównie "zasługą" złego dowodzenia i fatalnej polityki. Ale to temat dla historyków. Skupmy się na samym filmie.

Bo film jest naprawdę bardzo dobry. Cała historia jest opowiedziana z perspektywy kilku jej uczestników, co buduje nam stopniowo cały obraz tych wydarzeń. Wiele scen pokazuje nam bardzo różne postawy ludzi, których zachowania są dalece skrajne. Mądry scenariusz, który zachęca widza do własnej oceny historii, okraszony jest świetną grą aktorską i bardzo dobrymi efektami specjalnymi. Dodatkowo w kinie IMAX dźwięk jest NIESAMOWITY i wybuchy, strzały czy ryk samolotów, potrafią doprowadzić do ciarek na plecach.

Zdjęcia są bardzo dobre, choć szczerze brakowało mi trochę prawdziwie epickich ujęć znanych choćby właśnie z "Szeregowca Ryana", "Kompanii Braci" czy "Stalingradu". Czasem miałem też wrażenie, że producent chciał przyoszczędzić trochę dolarów zmniejszając kadr. Ogólnie wychodząc z kina wciąż krążyła mi po głowie myśl, że ktoś chciał troszkę przyoszczędzić i za dużo nie wydać.

Nie zmienia to faktu, że "Dunkierka" to film godny polecenia i warto wybrać się do kina by go obejrzeć. Muzyka Hansa Zimmera choć nie jest tak epicka jak w "Piratach z Karaibów", "Sherlocku Holmesie", "Helikopterze w Ogniu" czy wreszcie w "Gladiatorze", też sprawia, że wrażenia się potęgują.

Jedyne do czego można w zasadzie się przyczepić do tego filmu to fakt, że nie jest tak dobry jak kilku jego poprzedników i że nie opowiada historii np. zdobycia Monte Cassino czy obrony Tobruku.

 

Artur "ARTUT" Machlowski

 


Informacje dodatkowe:
 
 

Ocena:
 
Ogólna
80%
 
Ocena końcowa: 80%
 

Wady i zalety:  
 
- to po prostu dobry film,
- zdjęcia,
- gra aktorska,
- scenografia,
- muzyka,

 
 
- nie jest epicki,
- brakuje motywu muzycznego, który na stałe zostaje w głowie,

 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.