Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Interwencja - recenzja
26-02-2010, 12:31 | 3304 x przeczytano | daft_count

Muszę przyznać, że mam spory kłopot z tą książką. Drugi już dzień po lekturze przetrawiam ją, obracam w głowie na wszelkie możliwe sposoby, próbując złapać jakiś jeden, finalny obraz. Ale jakoś mi ciężko.

Moje kłopoty zaczęły się jeszcze przed lekturą. Dostarczył mi ich tekst zamieszczony na tylnej stronie okładki. Oto znany dobrze w naszym kraju Robin Cook, uznany na świecie mistrz thrillera medycznego. Kilka jego powieści zostało także zekranizowanych, by wspomnieć choćby słynną Epidemię. To przemawiało za wzięciem się do czytania. Dowiedziałem się jednak z krótkiego wprowadzenia, że historia traktuje o znalezieniu ossuarium (rodzaj trumny czy grobowca) z I wieku naszej ery i nowej Ewangelii, co oczywiście może zmienić losy Kościoła Katolickiego lub nawet całego świata. Brzmi znajomo, nieprawdaż? Przyznaję, że odniosłem wrażenie, iż w USA obecnie każdy pisze swoją historię rodziny Jezusa Chrystusa, odkąd pojawiła się książka Dana Browna. Sam czytałem już z dziesięć różnych pozycji na te tematy. A myśl, że lekarz pisze o archeologii i historii, tylko umacniała mnie w przekonaniu, że nic zaskakującego mnie podczas lektury nie spotka.

Jako że nie oceniam książek po okładce i umieszczonych na niej słowach, zabrałem się do czytania w najbliższy wolny weekend. I muszę przyznać, że przez większość czasu dość dobrze się bawiłem. Nawet złapałem się dwa razy na tym, że chcę jak najszybciej wrócić do lektury, w tych momentach, kiedy ktoś mi przerywał.

W Kairze, archeolog Shawn Daugherty wpada na trop znaleziska, które może zmienić świat, obalając dogmat o nieomylności papieży w sprawach wiary, co na pewno wstrząśnie wiernymi i ograniczy ich liczbę. Tego samego dnia w Nowym Jorku miejski anatomopatolog Jack Stapleton przeprowadza sekcję, z której wynika, że wizyta u kręgarza była przyczyną śmierci młodej kobiety. Ten przypadek staje się dla autora punktem wyjścia do opisania odwiecznego sporu między medycyną konwencjonalną i alternatywną. Nie jestem znawcą tematu, ale wydaje mi się, że Cook dotyka sedna w swoich rozważaniach. Zauważa, moim zdaniem słusznie, psychologiczny aspekt sprawy związany z leczeniem metodami niekonwencjonalnymi. Wszystko opiera się na wierze pacjentów w skuteczność terapii. Obaj panowie znali się dobrze w czasach studenckich. Interwencja arcybiskupa Nowego Jorku, notabene byłego kolegi, ponownie łączy ich losy. Zaczyna się gra między archeologią a wiarą, w której lekarz staje pośrodku…

W gruncie rzeczy jest to książka o wierze i jej wpływie na nasze życie. Brak tu strzelanin, porwań i nagłych zwrotów akcji. Momentami fabuła Interwencji wydaje się być po prostu naciągana. Ale to dobrze napisana powieść, od której czasami naprawdę trudno się oderwać. I dlatego tak trudno jest mi jednoznacznie ocenić tę pozycję. Sprawy nie ułatwia fakt, że tak naprawdę rozwiązanie nie za bardzo cokolwiek rozwiązuje i jest jakby trochę stworzone na siłę. Pozostaje wrażenie chęci odpowiedzi na panującą modę. Książka spodoba się raczej tej części czytelników, która ceni sprawnie napisaną prozę, bez nadmiernej dawki sensacji.

 
Autor: Krzysztof „daft_count” Mroczko
Redakcja: Marcin „Sharn” Byrski

Dziękujemy wydawnictwu REBIS za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


InterwencjaTytuł: Interwencja
Autor: Robin Cook
Tytuł oryginału: Intervention
Przekład: Maciej Szymański
Oprawa: miękka
Liczba stron: 408
Wymiary: 128 x 197 mm
Seria: Thriller
ISBN: 978-83-7510-435-6


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Styczeń 2010
Cena  
33.90 PLN
 

Ocena:
 
Ogólna
50%
 
Ocena końcowa: 50%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.