Wystawa Kajko i Kokosz: Komiksowa archeologia
14-11-2017, 08:50 | 1391 x przeczytano | ARTUT
|
Już 15 listopada 2017 w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku zostanie otwarta wystawa Kajko i Kokosz: Komiksowa archeologia z pamiątkami archiwum Janusza Christy. Ekspozycja powstała w skansenie "Grodzisko w Sopocie", który jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. To z Trójmiasta, a dokładniej z Sopotu, pochodził Janusz Christa – twórca postaci Kajka i Kokosza, dwóch dzielnych wojów z komiksów znanych przede wszystkim wśród dorosłych, ale także dzieci.
|
Informacja prasowa:
Wystawa stworzona została ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Zobaczycie ponad 60 zabytków archeologicznych zestawionych z poszczególnymi kadrami z komiksu. W ten sposób odkryjecie artefakty, które tworzą świat przedstawiony w komiksie. Pokażemy też oryginalne plansze komiksowe i pamiątki pochodzące z archiwum rodzinnego autora.
Twórcom wystawy przyświecała idea połączenia nauki i zabawy zestawiając kadry z kultowej serii komiksów z wybranymi archeologicznymi zabytkami. Mało kto bowiem wie, że rysunki konkretnych przedmiotów pochodzących z wczesnego średniowiecza można odnaleźć na kartach komiksów autora serii. O tych zabytkach opowiada nasza ekspozycja, którą będzie można oglądać do 25 lutego 2018 r.
Zapraszamy do miniczytelni komiksów Janusza Christy!
Dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna możecie poznać bliżej bohaterów jego komiksów i inne albumy spoza serii o Kajku i Kokoszu. Komiksy są do obejrzenia przeczytania - przy wystawie.

---
Janusz Christa to jeden z najważniejszych autorów w historii komiksu polskiego. Stworzył tysiące komiksowych stron i bohaterów rozpoznawalnych przez miliony czytelników. Pierwsze prace publikował już pod koniec lat 50-tych, jednak to seria przygód o dwóch słowiańskich wojach Kajku i Kokoszu zapewniła mu sławę i ugruntowała silną pozycję rysownika na arenie ogólnopolskiej. Komiksy o Kajku i Kokoszu przenosiły czytelnika do wczesnego średniowiecza, do grodu Mirmiłowo. Na poszczególnych planszach Christa podrzucił wiele wskazówek sytuując akcję na terenach polskich jeszcze przed przyjęciem chrześcijaństwa. Oprócz tytułowych bohaterów Christa stworzył galerię charakterystycznych postaci ze zrzędliwym kasztelanem Mirmiłem, korpulentną Lubawą, wrażliwym zbójem Łamignatem i jego mądrą żoną czarownicą Jagą oraz ekipę czarnych charakterów na czele z „krzyżakopodobnymi zbójcerzami”. Siłą serii oprócz perfekcyjnej warstwy plastycznej była jakość opowieści, wartkiej, pełnej przygód i humoru, z aluzjami do PRL-owskiej rzeczywistości, w której komiksy powstawały.
|