Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Konkurs Literacki - Zmierzch - oświadczenie!
05-06-2009, 09:46 | 4323 x przeczytano | Sharn
Wczoraj, po opublikowaniu opowiadania Tomasza Drabarka pt. Krótka historia o dojrzewaniu, które zajęło pierwsze miejsce w Konkursie Literackim - Zmierzch, pojawiły się głosy, iż autor dopuścił się plagiatu. Po zapoznaniu się z dowodami redakcja Valkirii podjęła następującą decyzję...

Redakcja Valkirii zgodnie uważa, że Tomasz Drabarek w swoim opowiadaniu "Krótka historia o dojrzewaniu" przekroczył granicę inspiracji, posuwając się do plagiatu. W tym przypadku nie jest to kradzież dosłowna tekstu, a posłużenie się cudzym pomysłem. Po zapoznaniu się z filmem "Pozwól mi wejść" w reżyserii Tomasa Alfredsona nie mamy żadnych wątpliwości, że autor opowiadania prawie wiernie odwzorował w swoim tekście sceny z filmu, dokonując tylko kosmetycznych zmian. Nie może być okolicznością łagodzącą wyjaśnienie autora, że tekst napisał sam, bo tutaj nikt nie kwestionuje jego talentu, lecz wykorzystanie na potrzeby konkursu istniejącej koncepcji.

W związku z tym pierwsze miejsce zostaje odebrane Tomaszowi Drabarkowi i automatycznie przyznane Katarzynie Molendzie za opowiadanie "Stracone wspomnienia". Drugie miejsce automatycznie należy się Marzenie Nazarko za tekst "Dzeus". Trzecie miejsce pozostaje bez rozstrzygnięcia, a wyróżnienia i nagroda specjalna się nie zmieniają.

Opowiadanie
"Krótka historia o dojrzewaniu" zostało już usunięte.

Marcin "Sharn" Byrski

 


 
07-06-2009, 16:05 | kundzia | Komentarzy w sumie: 52
A ja przez to opowiadanie mam zamiar sięgnąć po książkę :) Zobaczymy czy ją gdziekolwiek dostanę w bibliotece.

Oczywiście potępiam tego typy rzeczy, bo to było totalnie niesprawiedliwe dla innych uczestników. Dobrze, że problem został wyłapany od razu :)


 
05-06-2009, 21:48 | Narmo | Komentarzy w sumie: 382
Szkoda, że taka sytuacja zaistniała... Heh, jest talent, brak pomysłu ;]

Drogi Tomku - następnym razem będziesz wiedział ^^


 
05-06-2009, 16:58 | Kia | Komentarzy w sumie: 9
A ja nie podejrzewam Pana Drabarka o złą wolę. Przecież musiał zdawać sobie sprawę,że nie jest jedyną osobą na świecie która oglądała ten film lub czytała książkę.Ale cóż,wyszło jak wyszło,mnie osobiście jest jakoś przykro,mam wrażenie że w ten nasz konkurs wkradł się jakiś taki niesmak...:(


 
05-06-2009, 16:47 | Aethan | Komentarzy w sumie: 493
Szanowny Panie Tomaszu,

Nie chcę tutaj kolejnego flejma rozniecać, ale jeśli rzeczywiście prawdą jest to, co napisano w oświadczeniu, czyli że opisał Pan sceny z filmu, nie jest to utwór inspirowany ale opracowanie, zgodnie z definicją zawartą w ustawie. Gwoli wyjaśnienia, przytoczę:
Art. 2. 1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.
2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania.
(...)
4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem.

Za inspirację nie można uważać adaptacji treści filmu jako opowiadania. Nie jest to inspiracja. Inspiracją może być dopisanie dalszego ciągu, opowiadanie ukazujące bohaterów w innych faktach, alternatywnych historiach, ale nie opisanie faktów, obrazów, sytuacji, które już zostały opisane za pomocą środka wyrazu.

Oczywiście, że nie będzie żadnego donoszenia do prokuratury na ten temat. Szczerze powiedziawszy, ja jestem od tego żeby bronić ludzi, których prokuratorzy ścigają. Więc proszę się nie martwić, zaś mój poprzedni post potraktować jako przestrogę na dalszej drodze twórczej. Pozdrawiam.


 
05-06-2009, 16:35 | XeroBoy | Komentarzy w sumie: 1286
Tomaszu, inspiracja inspiracją, a opisywanie scen z filmu w opowiadaniu to kradzież własności intelektualnej jaką jest skrypt filmu.
Granica może jest płynna, lecz ją WYRAŹNIE przekroczyłeś.
Masz szczęście, że nikt nie będzie się bawił w pociąganie Cię do odpowiedzialności karnej.


 
05-06-2009, 15:51 | Spero | Komentarzy w sumie: 19
Wow... praca była niesamowita. Szkoda, że nie ma przyznanego trzeciego miejsca.
Przeczytałam wyjaśnienia autora, filmu nie oglądałam, więc nie będę się wypowiadała, ale mam nadzieję, jak już wspomniała Sysia, że coś takiego nie pojawi się na naszym konkursie.
Moim zdaniem, myślę także, że przykro musiało być organizatorom konkursu... Ja poczułabym się urażona.


 
05-06-2009, 14:45 | tomaszd | Komentarzy w sumie: 3
Witam

Zanim mnie tu na pal wezmą jak to któryś z piszących wcześniej chciał, skomentuję decyzję jury. Tylko raz, ponieważ polemika nie ma specjalnie tu sensu, gdyż anonimowo atakować łatwiej niż się bronić. Granica pomiędzy interpretacją utworu a jego plagiatem jest bardzo płynna, utwór przez mnie napisany jest pracą samodzielną zainspirowaną filmem, o czym pisałem już wczoraj. Przepraszam wszystkich tych, którzy uznali, że granica interpretacji w mojej pracy została przekroczona. Skoro taką decyzje właśnie podjęło jury, to nie pozostaje mi nic innego jak tylko oddać nagrodę i pałeczkę pierwszeństwa w tym konkursie Pani Katarzynie Molendzie, której serdecznie gratuluję.


 
05-06-2009, 13:02 | XeroBoy | Komentarzy w sumie: 1286
Ah, wstyd Drabarku! Wstyd!


 
05-06-2009, 11:50 | Sysia144 | Komentarzy w sumie: 34
w Życiu bym nie powiedziała, że to plagiat, może dlatego, że nie widziałąm tego filmu na którym historia była wzorowana. Mam nadzieje, że my (czyt. jury letniego konkursu) nie bedziemy miały takich problemów jak ten. Kurcze, szkoda, że nie zdąrzyłam przeczytać opowiadania :/


 
05-06-2009, 10:25 | Aethan | Komentarzy w sumie: 493
Panie Drabarek, jeśli czytasz Pan tę wieść i ten komentarz, wiedz, że taka działalność jest karalna trzema latami więzienia (art. 116 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.